iStock_000014352465

Klasyczne bloczki na małe jachty obracają się niezwykle lekko i można ich używać do szotów, fałów i regulacji na łódkach mieczowych małych jachtach kilowych, jak również do regulacji o małych obciążeniach na dużych łódkach. Klasyczne bloczki do małych łódek dostępne są w wielu rozmiarach, kilkunastu konfiguracjach i są idealne do zastosowania w każdej regulacji na łódce.

Klasyczne bloczki Midrange są doskonałe do szotów, fałów i regulacji na łódkach morskich. Ich mocna konstrukcja pozwala przenosić duże obciążenia, a łożyskowane rolki zmniejszają opory do minimum. Szerokie rolki pozwalają używać lin aż do grubości 14 mm a szeroki wybór różnych rozwiązań pozwala mieć pewność, że do każdego zastosowania na jachcie znajdzie się odpowiedni bloczek.

Bloki Classic - Pytania i odpowiedzi

2/5/2012

Classic_Small-Boat-vs-MidrangeJaka jest różnica pomiędzy bloczkami 3.00", a bloczkami 3.00" Midrange?
Choć oba bloczki mają tę samą średnicę rolki to bloczki Midrange mają dużo większe maksymalne obciążenie, któremu można go poddać. Zwiększyliśmy wytrzymałość bloczka przez użycie kutej szekli, grubszego bolca bardziej odpornego na ścinanie. Blaszka ze stali nierdzewnej wzmacniająca boki przechodzi przez głowice tworząc mocną obejmę.

Jaka jest różnica pomiędzy bloczkami Midrange 3.00" I bloczkami ESP?
Te bloczki rożni maksymalne obciążenie robocze. Bloczki ESP mogą być bardziej obciążone, gdyż posiadają łożyska czopowe ze stali nierdzewnej, a nie łożyska kulkowe I dzięki temu mogą być obciążane osiowo. Policzki bloczka są aluminiowe. Wraz ze wzrostem obciążenia roboczego rośnie również tarcie. Blok ESP jest zwykle używany do zmiany kierunku biegu statycznie obciążonej liny.

Wniosek jest taki, że nie wszystkie bloki tego samego rozmiaru są takie same. Zanim wybierzesz bloczek musisz określić jak bardzo będzie on obciążony, aby wybrać ten właściwy.

Jak mogę na moich bloczkach 2.50", 3.00" i Midrange zablokować bolec we właściwej pozycji?
Aby zablokować bolec w pozycji przód/tył lub na bok należy poluzować małe śruby na policzkach bloczka tuz pod głowicą, następnie obrócić bloczek do żądanej pozycji I skręcić śrubki na mocno.

Czy mogę używać tego samego bloczka do linki stalowej i syntetycznej?
W wielu przypadkach można używać lin syntetycznych do bloków dedykowanych do stalówek, gdyż zwykłe linki doskonale pracują na aluminiowej rolce.

Czy mogę używać stalowej linki do zwykłego bloczka?
Nigdy nie używaj stalówki na zwykłym bloczku. Większość standardowych bloczków ma plastikowe rolki, które nie poradzą sobie ze stalową linką.
  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK