Tartan4300
Tartan Yachts Photo

Stainless Steel ESP swivel block

Bloki ze stali nierdzewnej są wypolerowane na błysk aby podkreślić piękno twojej łódki, bez względu czy jest nią drewniany klasyk, czy nowoczesny jacht turystyczny.

Łożyska osiowe o dużym udźwigu są dobre do wielu zastosowań: w blokach podmasztowych, organizerach pokładowych, blokach kierunkowych, obciągaczach, szotach, regulacjach. Przenoszące obciążenia boczne łożyska kulkowe powodują, że rolki kręcą się swobodnie.

Dostępne w bardzo atrakcyjnych cenach bloki ze stali nierdzewnej ręcznie polerowanej lub aluminium pokrytego twardą powierzchnią anodowaną w rozmiarach rolek 57 i 75 mm.

Bloki ESP - Pytania i odpowiedzi

5/5/2012

ESP block bearingsCo oznacza skrót ESP?
ESP to skrót do Elegant Simple Products – eleganckie proste produkty. ESP maja prostszą budowę i system łożyskowania niż Black Magic® i bloki ze stali nierdzewnej, ale uzupełniają tamte produkty stosując podobną estetykę. ESP są mocne, niezawodne i niedrogie.

Kiedy używać bloków ESP?
ESP są zaprojektowane tak by wyglądały podobnie do bloków Black Magic® i bloków ze stali nierdzewnej, więc można ich używać w zestawieniu z nimi. Mają bardzo wytrzymałe łożysko osiowe i są bardzo dobre do baksztagów, bloków podmasztowych, fałów i innych zastosowań gdzie działa duża siła statyczna (naprężenie, które nie potrzebuje ciągłego regulowania). ESP ujawniają również swą wyższość w regulacjach napinanych wyłącznie kabestanem, gdzie nieco mniejsza efektywność bloczka nie robi różnicy.

Czy mogę użyć bloka ESP do szota grota?
Do szota grota wybieranego ręcznie Harken poleca użycie niezwykle wydajnych bloczków z łożyskami kulkowymi lub walcowymi. Jednak ESP może okazać się odpowiedni w systemach szotów wybieranych kabestanem, gdzie nieco większe obciążenie nie jest problemem.

Midrange Cruising ESP stand-up

Czy jest jakiś sposób, żeby postawić pionowo na pokładzie pod masztem blok ESP?
Owszem, podstawa ze sprężyną 1634 Midrange/Cruising ESP pasuje do bloków 57 i 75 mm.

Czy są jakieś bloki ESP dobre do baksztagów i obciągaczy bomu?
Tak, wilinowy blok ESP 6099 z zaczepem i knagą Cam-Matic® jest doskonały do dużych obciążeń statycznych (naprężenie, które nie potrzebuje ciągłego regulowania).

ESP deck organizer with becketPo co jest zaczep w organizerach pokładowych ESP?
Zaczep utrzymuje linę na zewnętrznej rolce. Prostokątne organizery mają podobne rozwiązanie, ale mniej rzucające się w oczy.

Czy mogę bloki podmasztowe i organizery ESP montować jeden na drugim?
Tak, ale należy zachować ostrożność. Zgodnie z instrukcją wierzchni blok może przenieść jedynie 2/3 nominalnego maksymalnego obciążenia roboczego. Dłuższe śruby dają większą dźwignię i przez to większe obciążenie dla powierzchni, do której są przymocowane. Przeciążenie górnego bloku może spowodować zniszczenie samego bloku lub pokładu twojej łódki.

Dlaczego rolka mojego bloku podmasztowego nie kręci się swobodnie?
Być może zbyt mocno dokręciłeś śruby. Niewłaściwe zamontowanie bloka może uszkodzić go nieodwracalnie. Dokręcaj śruby wyłącznie ręcznie, tak jak opisano to w instrukcji; nie używaj do tego urządzeń mechanicznych.

Black Magic® blockCzy mogę wymienić rolkę?
Nie, bloków ESP nie można rozłożyć na części. Jeżeli potrzebujesz blok, który można naprawiać to Black Magic® jest takim blokiem. Można go rozłożyć na części za pomocą klucza imbusowego.

Zgubiłem trzpień i podkładkę z głowicy bloka, kiedy zdjąłem szeklę. Co robić?
Możesz zastąpić stracone elementy. Skontaktuj się z Serwisem Technicznym Harkena

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK