LoopBlock-QA_main_black
PUMA's il mostro, VO70 — Billy Black photo

T2™ All-Composite, No Metal

Harken Carbo T2 Soft-Attach Block

T2 są pierwszymi blokami wykonanymi w całości z kompozytów o dużej wytrzymałości. Nie potrzeba szekli, złączy ani nitów. To nowa linia naszych najlżejszych, bardzo wytrzymałych bloczków węglowych, które nigdy nie ulegną korozji.

Jednym ze sposobów jest mocowanie za pomocą pętli, drugim troczek z długiej linki. Ale w obu przypadkach prowadzimy linę przez głowicę bloka i jego rolkę, dzięki czemu zdejmujemy obciążenie z policzków bloka. To tworzy bardzo bezpieczny zestaw dla twoich regulacji na jachcie.

Bloki z miękkim mocowaniem - Pytania i odpowiedzi

13/6/2012

Dlaczego tak wiele osób wybiera miękkie mocowania? 
Żeglarze regatowi lubią miękkie mocowania ponieważ są o wiele lżejsze od szekli i metalowych mocowań. Nie rysują i nie stukają o pokład. Są elastyczne i niemal doskonale dopasowują się do kierunku biegu liny. Można mocować je prawie do wszystkiego. Na przykład mocowanie na bomie uniemożliwi obijanie o pokład i pozwoli uniknąć uderzeniom w głowę. Jednak miękkie mocowania wymagają regularnego sprawdzania by mieć pewność, że są w dobrym stanie. Zastosowanie ich można rozważać tylko wówczas, gdy sprzęt jest często sprawdzany, lub gdy łódka jest obsługiwana przez zawodowców.
Harken soft attachment block types

W jakim sprzęcie Harkena używa się miękkich mocowań?

Harken oferuje bloki FLY 18mm z miękkim mocowaniem w opcjach pojedynczy, pojedynczy "narrow” i podwójny. Posiadają one wewnętrzną bieżnię, nit i łożyska kulkowe ze stali nierdzewnej. Produkujemy również bloki na małe jachty Carbo T2™ o rozmiarach rolki 29, 40 i 57 mm. Bloki Black Magic® Loop mogą być używane na dużych jachtach oraz tam, gdzie występują większe obciążenia. Linia Black Magic® Airblock® ma serię bloków z pętlami w średnicach rolki 57, 75, 100, oraz 125 mm. 

Dodatkowo Harken oferuje linię bloków V z miękkimi mocowaniami. Bloki V są najbardziej wydajnymi blokami jakie kiedykolwiek stworzyliśmy. Są bardziej wydajne nawet od tych dedykowanych do linii custom Grand-Prix oferowanych w przeszłości. Ich nazwa pochodzi od kształtu zestawu łączącego wzdłużne i osiowe wałeczkowe łożyska tytanowe. Nasze najnowsze bloki otwierane HL również posiadają miękkie mocowania i obsługują obciążenia do 15 ton. Także systemy wózków grota mają opcję przystosowaną do bloków z miękkim mocowaniem.

Dlaczego miałbym używać gotowych pętli (linek zaplecionych w koło) zamiast zwykłych linek?
Loop block dead-ended on padeyeGotowe pętle pozwalają na szybkie, zgrabne i bezpieczne mocowanie bez wiązania lub szplajsowania. Nie ma węzłów, które mogą osłabić linę lub poluzować się, i można je mocować bez pomocy zawodowego takielarza. Profesjonalne pętle są zwykle wyjątkowo mocne. Również pętla Yale Cordage "LOUPS™" sprzedawana przez Harkena jest starannie zaprojektowana. Rdzeń wykonany jest z Dyneemy®, a oplot z odpornej na wycieranie i promieniowanie UV Spectry®. Lina, z której wykonane są pętle poddawana jest wstępnemu rozciąganiu i działaniu pary wodnej tak, że jej włókna równomiernie przenoszą obciążenie, aby zapewnić maksymalną wytrzymałość.

Miękkie mocowanie w postaci pętli opatentowanych bloków Harken LOOP, pozwala zaczepić blok do ucha pokładowego lub innego zamkniętego pałąka. Aby przymocować inne bloki do takich miejsc trzeba przełożyć linkę przez ucho i zrobić szplajs.

Czy mogę użyć własnych miękkich mocowań?
Tak, ale takie mocowanie musi być wykonane przez bardzo kompetentnego takielarza, który zna się na wytrzymałościach włókien i ich zastosowaniach. Maksymalne obciążenie robocze podane jest z założeniem, że miękkie mocowanie, którego używasz, jest odpowiednie do bloku i prawidłowo zamocowane, a jego wytrzymałość jest większa niż siła zrywająca bloku.

Czy mogę użyć pętli do jakiegokolwiek bloku z miękkim mocowaniem? 
Nie, pętle mogą być zastosowane jedynie do bloków im dedykowanych.
Loop block head lashing

Czy konieczne jest zastosowanie drugiego wiązania przy głowicy bloków?
Tak. Mocowanie na górze bloku jest niezbędne dla bezpieczeństwa. Utrzymuje blok w prawidłowym położeniu i nie pozwala przekręcić się, gdy pracuje on w sposób nieciągły. Dystans od rolki bloku do górnego mocowania zapewnia, że lina szota nie wypadnie z bieżni na bok i nie zacznie trzeć o główną pętlę - to dlatego z uwagą musisz podejść do bloków, które nie mają widocznie zarysowanych głowic.

Czy mogę użyć jakiegoś zabezpieczającego węzła, aby przywiązać pętle bloku Loop lub T2 do mojej łódki?
Zdecydowanie nie. Wytrzymałość pętli lub wiązania znacząco zmienia się w zależności od sposobu mocowania, a ciasne sploty węzłów bardzo osłabiają łączenie. Miękkie mocowanie musi być wykonane przez kompetentnego takielarza, który zna się na wytrzymałości włókien i ich zastosowaniach. Pętla Yale Cordage "LOUPS™" sprzedawana przez Harkena jest starannie zaprojektowana i wykonana z Dyneemy® wewnątrz, oraz odpornej na wycieranie i promieniowanie UV Spectry® na zewnątrz. Jest poddana wstępnemu rozciąganiu i działaniu pary wodnej tak, że jej włókna równomiernie przenoszą obciążenie aby zapewnić maksymalną wytrzymałość. Linka z zestawu bloczka T2™ jest przygotowana w ten sam sposób.

LOUP™ tracersKiedy miękkie mocowanie powinno zostać wymienione?
Warunki pogodowe, tarcie, naciąganie i promieniowanie UV z czasem niszczą miękkie mocowania. Trzeba uważać na oznaki zmęczenia liny, przetarcia i odbarwienia. Pętla Yale Cordage LOUPS™ sprzedawana przez Harkena ma kolorowe przeplotki, które bledną pod wpływem długiej ekspozycji na promieniowanie UV wskazując na jej zużycie.

Czy w ofercie Harkena są bloczki T2 z zaczepem? 
Wśród bloków z miękkim mocowaniem nie ma opcji z zaczepem, jednak można samemu go zrobić przeciągając podwójną pętlę przez środek rolki. Niektóre bloki wymagają specjalnej wkładki do środka rolki zwanej zaczepem wewnętrznym. Informacje o nich znajdziesz w naszym katalogu. Dokładna instrukcja dołączona jest do bloków. Wszelkie pytania do naszego serwisu technicznego są mile widziane.

TTR rigged as spriddleCzy bloki można wiązać ze sobą, aby zrobić blok wiolinowy?
Nie polecamy wiązania bloków ze sobą ponieważ wówczas podwaja się siła działająca na blok położony bliżej punku zaczepienia. Ale możliwe jest stworzenie czegoś podobnego do tradycyjnego bloczka wiolinowego. Dwa bloczki można połączyć, ale nie można całego obciążenia przyłożyć na jednym tylko bloku. Zamiast tego należy sprawić, aby to liny mocowania przejęły obciążenie poprzez zaczepienie dwóch wiązań obu bloków w jednym miejscu.

Czy mogę zdjąć krętlik z głowicy mojego normalnego bloku i użyć go jako blok z miękkim mocowaniem?
Nie - to jest bardzo niebezpieczne. Bloki z mocowaniem do szekli są zaprojektowane dla innego rozkładu sił. Mogą mieć też ostre krawędzie przecinające miękkie mocowania.

Loop block vs. StrapheadJak mogę stwierdzić czy mam typ bloku mocowanego za głowicę (straphead) czy też blok na pętlę (LOOP)?
Bloki Black Magic® LOOP mają miękkie mocowania przechodzące przez środek rolki, a bloki typu straphead miały specjalny ażurowy zaczep do taśm przymocowany do głowicy. Bloki typu straphead wciąż mogą dobrze spełniać swoją rolę jeśli zostały prawidłowo zamocowane. Jednak bloki LOOP są lżejsze. W budowie głowicy nie potrzebują dodatkowego materiału przenoszącego duże obciążenia, a prawidłowo zamocowane są bardziej stabilne.

Czy bloki LOOP i straphead można używać zamiennie?
Zdecydowanie nie. Przełożenie miękkiego mocowania przez głowicę zamiast przez środek rolki jest ryzykowne i może doprowadzić do zniszczenia bloku, nawet jeśli siły są mniejsze niż maksymalne obciążenie robocze. Bloki Loop mają mniej materiału przy głowicy, gdyż to rolka została zaprojektowana jako element przenoszący główne obciążenia.

Gdybyśmy zaś poprowadzili miękkie mocowanie przez środek bloku mocowanego za głowicę, wówczas również napotkamy problemy. Krawędzie tych bloków nie są odpowiednio wyprofilowane dla takiego zastosowania i mogą łatwo przetrzeć lub przeciąć miękkie mocowanie.  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK