LoopBlock-QA_main_black
PUMA's il mostro, VO70 — Billy Black photo

T2™ All-Composite, No Metal

Harken Carbo T2 Soft-Attach Block

T2 są pierwszymi blokami wykonanymi w całości z kompozytów o dużej wytrzymałości. Nie potrzeba szekli, złączy ani nitów. To nowa linia naszych najlżejszych, bardzo wytrzymałych bloczków węglowych, które nigdy nie ulegną korozji.

Jednym ze sposobów jest mocowanie za pomocą pętli, drugim troczek z długiej linki. Ale w obu przypadkach prowadzimy linę przez głowicę bloka i jego rolkę, dzięki czemu zdejmujemy obciążenie z policzków bloka. To tworzy bardzo bezpieczny zestaw dla twoich regulacji na jachcie.

Bloki z miękkim mocowaniem - Pytania i odpowiedzi

13/6/2012

Dlaczego tak wiele osób wybiera miękkie połączenia? 
Regatowcy lubią miękkie połączenia ponieważ są o wiele, wiele lżejsze od szekli i metalowych mocowań. Nie rysują pokładu i nie stukają hałaśliwie, są giętkie, co oznacza, że niemal doskonale dopasowują sie do biegu liny. Można mocować je w wielu różnych miejscach jak na przykład bomy i nie uderzają w łódkę (ani w głowę). Jednakże miękkie mocowania wymagają regularnego sprawdzania by mieć pewność, że są w dobrym stanie. Możesz rozważać użycie ich tylko wtedy gdy często sprawdzasz sprzęt, albo gdy łódka jest obsługiwana przez zawodowców.

W jakim sprzęcie Harkena używa się miękkich mocowań?
Harken soft attachment block typesHarken produkuje bloki do małych łódek Carbo T2™ w rozmiarach 29, 40 i 57 mm. Bloki Black Magic® Loop mogą być używane do większych łódek i tam, gdzie występują większe obciążenia. Linia Black Magic® Airblock® ma serię bloków z pętlami w rozmiarach 57, 75, 100, and 125 mm. 

Dodatkowo Harken produkuje linię bloków TTR o 98% sprawności i maksymalnym obciążeniu roboczym do 8000 kg jak również otwierane bloki o dużej wytrzymałości, do 12 ton. Wreszcie kilka systemów wózków i regulacji poprzecznych na łódkach Grand Prix używa miękkich połączeń do bloków od regulacji.

Dlaczego miałbym używać gotowych pętli (linek zaplecionych w kółko) zamiast zwykłych linek?
Loop block dead-ended on padeyeGotowe pętle pozwalają na szybkie, zgrabne i bezpieczne mocowanie bez wiązania lub szplajsowania. Nie ma węzłów, które mogłyby osłabić linę, albo poluzować się, a większość metod mocowania można zastosować bez pomocy zawodowego takielarza. Profesjonalne pętle są zwykle wyjątkowo mocne i również pętla Yale Cordage "LOUPS™" sprzedawana przez Harkena jest starannie zaprojektowana i wykonana z Dyneemy® wewnątrz oraz odpornej na wycieranie i promieniowanie UV koszulki ze Spectry®. Są one poddane wstępnemu wyciąganiu i parzone parą wodną tak że kilka zwitek pętli równomiernie przenosi obciążenie aby dać maksymalną wytrzymałość.

Strzeżone patentem Harken Loop blocks wykorzystują pętle również w ten sposób, że w niektórych blokach są mocowania, dzięki którym można zaczepić blok do ucha na lub innego zamkniętego pałąka. Aby przymocować inne bloki trzeba przełożyć linę przez ucho i zrobić szplajs.

Czy mogę użyć własnych miękkich połączeń?
Tak, ale takie połączenie musi być wykonane przez bardzo kompetentnego takielarza, który zna się doskonale na wytrzymałościach włókien i ich zastosowaniach. Znamionowe maksymalne obciążenie robocze podane jest z założeniem, że używasz miękkiego połączenia, które jest odpowiednie do bloku, jest prawidłowo zamocowane, a jego wytrzymałość jest większa niż wytrzymałość na zrywanie blokau

Czy mogę użyć pętli do jakiegokolwiek bloku z miękkim mocowaniem? 
Nie, pętle mogą być zastosowane jedynie do bloków im dedykowanych.

Czy rzeczywiście muszę stosować drugie wiązanie na górze bloków?
Loop block head lashingTak. Mocowanie na górze bloka jest niezbędne dla bezpieczeństwa. Utrzymuje blok w prawidłowym położeniu i nie pozwala wywrócić się gdy pracuje on w sposób nieciągły. Dystans od rolki bloka do górnego mocowania zapewnia, że lina nie spadnie na bok i nie zacznie trzeć o główną pętlę zamiast poruszać się po rolce – to dlatego musisz być ostrożny z okrąglejszymi blokami, które nie mają porządnych głowic.

Czy mogę użyć jakiegoś bezpiecznego węzła aby przywiązać pętle bloka Loop lub T2 do mojej łódki?
Zdecydowanie nie. Wytrzymałość pętli lub wiązania znacząco zmienia się w zależności od sposobu mocowania, a ciasne skręty węzłów bardzo osłabiają łączenie. Miękkie połączenie musi być wykonane przez bardzo kompetentnego takielarza, który zna się doskonale na wytrzymałościach włókien i ich zastosowaniach. Pętla Yale Cordage "LOUPS™" sprzedawana przez Harkena jest starannie zaprojektowana i wykonana z Dyneemy® wewnątrz oraz odpornej na wycieranie i promieniowanie UV koszulki ze Spectry®. Są one poddane wstępnemu wyciąganiu i parzone parą wodną tak że kilka zwitek pętli równomiernie przenosi obciążenie aby dać maksymalną wytrzymałość. Linka z zestawu bloczka T2™ jest przygotowana w ten sam sposób.

LOUP™ tracersKiedy miękkie połączenie powinno zostać wymienione?
Warunki pogodowe, tarcie, naciąganie i promieniowanie UV z czasem niszczą miękkie połączenia. Trzeba uważać na oznaki zmęczenia liny, przetarcia i odbarwienia. Pętla Yale Cordage LOUPS™ sprzedawana poprzez Harkena ma kolorowe przeplotki, które bledną pod wpływem długiej ekspozycji na promieniowanie UV.

Czy są jakies bloczki T2 z zaczepem? 
Nie ma standardowych zaczepów w bloczkach z formy. Jednakże można samemu zrobić zaczep robiąc podwójną pętlę przechodząca przez środek rolki. Dokładna instrukcja takiego mocowania dołączona jest do bloczków T2.

TTR rigged as spriddleCzy można bloki łączyć ze sobą aby zrobić blok wiolinowy?
Nie polecamy łączenia bloków we dwa obok siebie ponieważ podwaja się siła działająca na blok bliżej punku zaczepienia. Ale możliwe jest stworzenie czegoś podobnego do tradycyjnego bloczka wiolinowego. Dwa bloczki można połączyć, ale nie można całego obciążenia przyłożyć na jednym bloku. Zamiast tego trzeba sprawić, aby to liny przejęły obciążenie. Należy zrobić dwa miękkie mocowania do każdego z bloków z osobna zaczepione w tym samym miejscu.

Gdzie mogę znaleźć wielokrążkowe bloki z miękkimi mocowaniami?
W linii Black Magic są 75 i 100 mm bloki wiolinowe mocowane taśmą za głowicę i 75 mm podwójne (równoległe) bloki mocowane za głowicę. Doświadczeni takielarze mogą zrobić blok wiolinowy łącząc pojedyncze bloki T2 lub bloki Black Magic® Loop Blocks.

Czy mogę zdjąć krętlik z głowicy mojego normalnego bloka i użyć go jako blok z miękkim mocowaniem?
Nie – to jest bardzo niebezpieczne. Bloki z mocowaniem do szekli są zaprojektowane dla innego rozkładu sił. Mogą mieć też ostre elementy i inne miejsca, które będą cięły liny miękkich połączeń.

 Loop block vs. StrapheadJak mogę stwierdzić czy mam blok do mocowania taśmą za głowicę czy blok dostosowany do pętli?
Bloki Black Magic® Loop Blocks mają miękkie połączenia przechodzące przez środek rolki, a bloki mocowane taśmą za głowicę mają zupełnie inne połączenie. Bloki Loop są lżejsze, gdyż nie potrzebują w budowie głowicy materiału przenoszącego aż tak dużych obciążeń.

Czy można bloki Loop i mocowane za głowicę używać zamiennie?
Zdecydowanie nie. Przekładając miękkie mocowanie przez głowice zamiast przez środek rolki jest ryzykowne i może doprowadzić do zniszczenia bloczka, nawet jeśli siły są mniejsze niż maksymalne obciążenie robocze. Bloki Loop mają mniej materiału w głowicy, gdyż to rolka jest zaprojektowana jako element do przenoszenia głównego obciążenia.

Gdybyśmy zrobili odwrotnie, poprowadzili miękkie mocowanie przez środek bloka mocowanego za głowicę, to też mogą pojawić się problemy. Krawędzie nie są odpowiednio wyprofilowane dla takiego zastosowania i mogą przetrzeć lub przeciąć twoje miękkie mocowanie.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK