420_Lewis

W dziale knag i akcesoriów oferujemy produkty od pętli LOUPS™ począwszy na łożyskowanych knagach szczękowych i organizerach pokładowych skończywszy. Te drobne rzeczy zaprojektowane są aby wszystko działało dobrze, czy jesteś regatowcem, czy turystą. Kolorowe przelotki i nakładki na knagi pozwalają błyskawicznie rozpoznać odpowiednią linę. Tutaj znajdziesz produkty odpowiednie, by skompletować regulacje na twoim jachcie.

Knagi i akcesoria - Pytania i odpowiedzi

13/6/2012

Knagi i akcesoria-  knagi szczękowe na łożyskach kulkowych bezpiecznie trzymają linę i zwalniają ją natychmiast dla łatwego i precyzyjnego trymowania.

W jaki sposób dbać o knagi Cam-Matic®, aby działały jak nowe? 
Knagi należy regularnie czyścić. Nanieś małą ilość płynu do mycia naczyń na knagę i rozprowadź go, a następnie spłucz czystą wodą. Można również dokonać wymiany zużytych części.

Jakie elementy są potrzebne by naprawić knagi 150 i 365? 
Wymieniać można kulki, sprężynki, nakładki, podstawy, dystanse do kulek. Elementy te można nabyć u dystrybutorów Harkena. Jeżeli któreś są trudno dostępne, proszę skontaktować się z obsługą klienta pod numerem 225619393.

KnagaKulki #Sprężyny #Nakładki, podstawy, dystanse
150HSB241  (zamów 66)HSB56  (zamów 2)HSB86
150150BALLS  (zamów 1)  
365HSB241  (zamów 46)HSB56  (zamów 2)Skontaktuj się z Harken

Co zawiera zestaw naprawczy do knagi 150 Cam-Matic?
Zestaw składa się z nakładek, uszczelek, kulek z Derlinu, sprężyn, podkładki i pokrywy dolnej oraz instrukcji. Knagi wyprodukowane przed 1993 rokiem mają inną pokrywę dolną..

Rolki - rolki zintegrowane zostały zaprojektowane do specjalnych zastosowań by zminimalizować tarcie i zużycie liny.

Na co zwrócić uwagę przy wymianie starych rolek na nowe rolki Harkena na łożyskach kulkowych?
Ważne jest, aby dopasować średnicę, szerokość oraz średnicę przetyczki nowej rolki.

Organizery pokładowe-   organizery nadają kierunek fałom i regulacjom, porządkując prowadzenie lin na małej przestrzeni, co pozwala załodze na bezpieczne żeglowanie z kokpitu.

Czy organizery z serii9000można montować piętrowo?
Tak, o ile mają tę samą średnicę rolek.

Wózki spinakerbomu- wózki do spinakerbomu wyposażone są w okrężne łożyska kulkowe umożliwiające regulację położenia bomu również pod obciążeniem.

Czy jakikolwiek bom można zamocować na harkenowym wózku bomu spinakera?
Można użyć każdy bom spinakera do wózka Harkena pod warunkiem, że końcówka jest odpowiednia. Do wózków Harkena pasują końcówki bomów z bolcem na sprężynie (do wózka z uchem) i końcówki z trzema przegubami. Wózki z trzema przegubami będą działały z końcówkami Forespara i Sparcrafta.

Czy whisker pole może być przechowywany wzdłuż masztu, wpięty do okucia na maszcie?
Nie. Jeżeli bom zwieszony jest w dół działa jak duża dźwignia i wyłamuje okucie. Jednakże Forespar produkuje specjalne okucie do bomu spinakera zaprojektowane tak, by można było trzymać bom wpięty do masztu, zapobiegając zniszczeniu wózka. 

Podstawy pod bloki stojące- podstawy pozwalają ustawić bloki w pozycji pionowej, zapewniają ich swobodne obracanie się i prawidłowe prowadzenie lin pod obciążeniem.

Jaka jest różnica między przegubami kulowymi 010 a 460 (HL)? 
Na powierzchnię podstawy przegubu 460 została dodana płytka wzmacniająca ze stali nierdzewnej przenosząca duże obciążenia bloczków Carbo 57mm. 

Czy użyć sprężyny, czy gumy osłaniającej?
Harken boot & springZarówno sprężyny jak i gumy osłaniające są używane aby bloki nie uderzały o pokład. Sprężyny są mocniejsze i sztywniejsze, ale w wielu sytuacjach, na przykład, jeżeli lina mogłaby trzeć o sprężynę i wplątać się w nią, lepiej użyć gumowego ochraniacza.

Jaki jest najprostszy sposób aby założyć sprężynkę lub gumę osłaniającą?
Weź dwie plastikowe opaski zaciskowe, przewlecz przez środek i ściągnij z dwóch stron, tak by sprężynka lub osłonka spłaszczyła się. Teraz możesz łatwo przymocować blok do ucha, pętli, itp. Po zamocowaniu bloka przetnij opaski i sprężynka wróci do normalnego położenia.

Wskazówka dotycząca montowania gumy osłaniającej:  Zamiast siłować się z wtłaczaniem bloczka w sztywną gumę, podgrzej ją suszarką do włosów (nie spal jej) albo włóż do ciepłej wody. Ciepła guma jest bardziej plastyczna, a kiedy ostygnie wróci do normalnej sztywności.

Ucha pokładowe - ucha pokładowe służą do montażu bloków nisko przy pokładzie i używane są jako punkt mocowania sztaksli, bloków do reflin oraz wielu innych elementów. 

W jakim kierunku obciążać ucho składane?
Ucha składane różnią się od tradycyjnych tym, że obciążenie powinno być przyłożone prostopadle do zawiasu i pałąka ucha, a nie w jego osi. Największe obciążenie można przyłożyć, gdy pierścień ucha w kształcie litery D znajduje się w pozycji pionowej lub gdy jest pochylony do pozycji bliskiej do złożonej, gdy obciążenie koncentruje się na stronie  gdzie ucho mocowane jest dwoma śrubami.

Przelotki Harken - lekkie i proste w konstrukcji przelotki służą do prowadzenia liny odciągającej szoty foka, naprowadzania do knag, Lazy Jacków, achtersztagów i wszędzie tam gdzie wymagane są minimalne regulacje.

Jakie jest bezpieczne obciążenie robocze przelotek Harkena?
Bezpieczne obciążenie robocze przelotek zwykle ma tę samą wartość co obciążenie liny do niej zaszplajsowanej.

Czy przelotki Harkena dostępne są tylko jako pojedyncze?
W ofecie Harkena znajdziesz przelotki pojedyncze, podwójne i potrójne.

Przedłużacz rumpla - sztywny, anodowany na czarno aluminiowy przedłużacz rumpla pozwala sternikowi zająć optymalną pozycję na pokładzie, znacznie poprawiając manewrowość i osiągi jachtu.

Czy konieczna jest wymiana całego przedłużacza, jeśli zerwaniu ulegnie jego gumowy przegub?
Nie. Wystarczy wymienić uniwersalny przegub na nowy o numerze katalogowym 7102.

Miękkie mocowania - gotowe miękkie mocowania zastępują ciężkie szekle wykonane ze stali nierdzewnej na łodziach regatowych i turystycznych.

Czy używać pętli zamiast szekli?
Miękkie mocowania są jedną z wielu nowych technologii stosowanych na najnowocześniejszych jachtach regatowych naszych czasów. Od potężnych maszyn regatowych okrążających glob, po małe łódki ścigające się na bojkach, wszystkie załogi jachtów regatowych dążą do zminimalizowania wagi. 

LOUP to zaszplajsowany w pętlę kawałek nowoczesnej liny Dyneemy. Wartość siły zrywającej pętli 12mm wynosi 6.454 kg (14.200 lb).

Prawdziwą zaletą pętli jest oszczędność wagi. Pętle są używane do zastąpienia ciężkich szekli i stalowych uch mocujących bloki. Na przykład, 65gramowa pętla, gdy zastąpić nią szeklę i ucho, oszczędza 204,5 g. Jeśli zatem łódka ma 10 bloków, wówczas jest o 2,04 kg lżejsza. Może wydawać się, że to niewiele, ale zdjęcie z pokładu 2,04 kg, w uzupełnieniu do innych oszczędności wagi, to klucz do wygranej.

Pętle mogą być mocowane na różne sposoby. Można je powiesić pionowo z zatyczką w kształcie psiej kości lub metodą koszyka. Przy odrobinie wyobraźni, wszechstronna pętla może odegrać dużą rolę w pomniejszaniu wagi łódki.

Szekle - szekle ze stali nierdzewnej to podstawowy element łączenia w systemach olinowania. 

Czy wszystkie szekle jednakowej wielkości są takie same?
ShackleNa pierwszy rzut oka większość szekli jednakowej wielkości wygląda tak samo, ale na pewno nie są takie same! Standardowa "D”- kształtna kuta szekla 8 mm ma siłę zrywająca 2757 kg, podczas gdy oznaczona symbolem HR (high resistance), 8 mm szekla, ma siłę zrywająca 4652 kg. Liczba (na przykład 8), wybita na pręcie oznacza średnicę bolca 8 mm. Jeśli ucho szekli jest wysokiej wytrzymałości ma wybite litery HR. Jeśli wymieniasz bolec w szekli o wysokiej wytrzymałości, upewnij się, że oprócz oznaczenia odpowiedniej średnicy bolca, szekla ma wybity symbol HR.

 

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK