furling_tartan3400
Photo courtesy Tartan Yachts

MKIV Jib Reefing & Furling

MK4_splash_250

Rolowanie jest dużo prostrze z systemem MKIV Harkena.

Duże bieżnie łożysk minimalizują tarcie zapewniając bezwysiłkowe rolowanie i refowanie żagla z kokpitu.

Rolery Harkena sa łatwe w montażu.

Wskazówki techniczne:

Harken Link PlatePłaskowniki unoszą bęben ponad ściągacz, zabezpieczając żagiel przed zaczepianiem i zwiększając widoczność.

Zestaw bloków do prowadzenia liny rolera
The Zestaw bloków do prowadzenia liny rolera prowadzi linę na zewnątrz relingu porządkując pokład. W zestawie znajduje sie blok kabestanowy by zapewnić napięcie liny.

Harken Lead Block Kit

Blok kabestanowy 7402 zapewnia całkowitą kontrolę nad liną rolera. Daje dodatkową moc w rolowaniu lub refowaniu żagla przy silnym wietrze. Stateczna rolka zapewnia odpowiednie napięcie liny pomagając właściwie nawijać linę na szpulę w czasie rozwijania żagla, co ułatwia również późniejsze jego rolowanie.

Rolery MKIV – Pytania i odpowiedzi

14/6/2012

Żagle, kształt, rozmiar i wzór

Jak wybrać odpowiedni system rolowania na mój jacht?

Clevis PinHeadstay

Przewodnik poświęcony zamawianiu rolerów dobrze tłumaczy jak wybrać odpowiedni model i akcesoria. Musisz tylko znać średnicę przetyczki sztagownika oraz długość i średnicę sztagu.

Jakie są różnice między rolerami Harkena typu MKIV, a ESP?
Oba rodzaje zostały zaprojektowane z myślą o trwałości i łatwości użytkowania, jednak MKIV posiada cechy, które czynią go rolerem lepiej przystosowanym do celów regatowych i wyczynowych.

 MKIVESP
ProfileDouble-groove FoilAerodynamiczne profile. Podwójne likszpary dla szybszego stawiania, zrzucania i zmiany żagli.Single-groove FoilOkrągły w przekroju profil dla łatwego rolowania. Pojedyncza likszpara.

Stalówka sztagu biegnie wewnątrz profili. Górny profil przycinany do żądanej długości. Dolny profil regulowany by dopasować długość.
KrętlikiIndependent SwivelsKrętliki obracają się niezależnie by zapewnić idealny kształt żagla.Fixed SwivelSztywny krętlik.
BębenBęben rozmontowywany na czas regat.Jednoczęściowy bęben, szpula i prowadnice złączone w jedną całość.
Lina  Lina w zestawie. Brak liny w zestawie.

Czy wszystkie rolery Harkena nadają się do refowania żagli przednich?
Tak, o ile system rolera ma aluminiowe profile pokrywające sztag.

Changing SailsCzy mogę zmięniać żagle przy pomocy rolera Harken?
Tak, to prosta czynność. Przyczep róg fałowy i halsowy do właściwych szekli, wprowadź liklinę do prowadnicy i podciągnij. Prowadnica wygładzi żagiel, więc spokojnie możesz go rozwinąć nawet z kokpitu. Rozważ użycie szekli zatrzaskowych, jeśli planujesz częstą zmianę żagli.

Jak zredukować przechyły i utrzymać kontrolę przy zrefowanym żaglu?
Rolery Harkena MKIV rozwiązują problem małej wydajności zrefowanego żagla poprzez poprawę jego kształtu dzięki niezależnym krętlikom. Niezależny obrót krętlika dolnego i górnego sprawia, że rolowanie żagla zaczyna się w jego środkowej części, wygładzając go i redukując przechyły.

By uzyskać najlepsze rezultaty, użyj żagla zaprojektowanego specjalnie do refowania przy pomocy rolera MKIV. Taki żagiel powinien mieć kształt odpowiedni do pracy w warunkach od około 5 do 40 węzłów.

Genoa Trim AnglePonadto kształt żagla można regulować poprzez zwiększanie lub zmniejszanie napięcia sztagu i zmianę pozycji wózków genui. Po zrefowaniu żagla przesuń wózek do przodu, tak, by szot między wózkiem, a rogiem szotowym wskazywał środek liku.

Po co mi dodatkowy żagiel przedni, jeśli mogę po prostu refować jeden?
Doświadczeni żeglarze rzadko pływają bez dodatkowego żagla przedniego, ponieważ nawet najlepiej refowany żagiel może zawieść w ciężkich warunkach wietrznych. Gdy mocno wieje powinieneś zmienić żagiel na przystosowany do refowania przy dużym wietrze jeszcze przed wyjściem z mariny. Żagiel sztormowy przydaje się do wypraw morskich ze względu na możliwość wystąpienia huraganów. Przy lżejszych wiatrach warto mieć lekką, dużą genuę, która doda żeglowaniu więcej przyjemności.

Jaka jest właściwa liklina do rolera MKIV?
Rozmiary Unit 0, 1, 2, 3 oraz 4 używają likliny #6 czyli o średnicy około 5mm (0,1875'').

Sail Clews

Czy mój nowy żagiel powinien być uszyty z niskim czy wysokim rogiem szotowym?
Większość żagli przednich jest projektowana z wysokim rogiem szotowym tak by dolna część żagla lepiej owijała się wokół profili sztagu. Taki kształt zwiększa również widoczność pod żaglem. Żagiel z umiarkowanie niskim rogiem szotowym jest bardziej wydajny i jednocześnie zachowuje dobrą widoczność ponieważ róg halsowy jest podniesiony wystarczająco wysoko.

Czy muszę przerabiać mój żagiel by pasował do rolera MKIV?
To zależy, czy zmieniasz roler. Oddając żagiel do żaglomistrza sprawdź jaką średnicę ma liklina. Ponadto mocując liklinę musimy pamiętać o miejscu na krętliki dolny i górny oraz dolną część rolera. Wszystkie wymiary i niezbędne informacje dotyczące instalacji znajdziesz w instrukcji załączonej do rolera.

Czy mogę używać żagli regatowych na rolerze Harkena?
Removable Drum for RacingTak. Większość żeglarzy regatowych nie używa genui nr 1 z rolerem, ponieważ jej lik jest zwykle zbyt długi, a konstrukcja zbyt lekka. Genua nr 2 lub mniejsza powinna być wystarczająco mocna by ją refować i wystarczająco krótka by użyć jej na rolerze Harken MKIV, który posiada łatwo demontowany bęben i pozwala zabezpieczyć róg halsowy przy pokładzie. Krętlik fałowy obraca się poniżej prowadnicy, dlatego podwójnej likszpary możesz użyć jak podwójnego sztagu i zmieniać żagle w trakcie wyścigu. Oznacza to również, że w czasie wyścigu możesz też korzystać z w pełni podniesionej genui nr 1.

Czy mogę korzystać ze spinakera przy pomocy rolera Harkena?
Tak. Większość spinakerów używanych rekreacyjnie mocowanych jest do sztagu przy pomocy szekli zatrzaskowej. Poproś żaglomistrza by wymienił tę szeklę na współpracującą ze zwiniętym żaglem - prawdopodobnie taką z podkładką lub koralikami, które utrzymają żagiel blisko sztagu.

Czy łatwiej jest instalować roler, gdy maszt jest postawiony czy położony?
Jeśli maszt jest położony przy okazji wykonywania innych prac, wtedy można zamocować również roler i postawić cały system razem. Zdejmowanie sztagu i mocowanie złożonego rolera na postawionym już maszcie lepiej pozostawić do wykonania profesjonalnemu takielarzowi.

W ofercie Harkena można znaleźć deflektor fału. Co to takiego?
Deflektor fału Harkena zapobiega owijaniu się fałów wokół profili sztagu.

Jaka jest różnica pomiędzy deflektorem, a odciągaczem fału?
Deflektor instaluje się na sztagu nad profilami systemu rolera i zapobiega owijaniu się fału foka i innych fałów wokół profili sztagu.

Odciągacz fału mocuje się na maszcie blisko zakończenia profili sztagowych by odciągał linę w stronę masztu. Zapewnia to lepszy kąt w stosunku do górnego krętlika rolera i zapobiega owijaniu się liny wokół profili. Obsadka ze stali nierdzewnej utrzymuje rolkę z anodowanego metodą hardcoat aluminium. Rolka obsługuje zarówno liny włókienne jak i stalowe.

Pytania do żaglomistrza

Ile kosztuje wszycie likliny do żagla?
Cena może być różna w zależności od długości liku i likliny.

Jaką markę żagli powinienem wybrać?
Wybierz ofertę, która w doborze żagli uwzględnia system rolera.

Jaki rozmiar genui powinienem wybrać na główny żagiel do refowania?
To zależy od jachtu i warunków w jakich zwykle żeglujesz. Dla większości jachtów idealnym rozmiarem jest 135 % genui. Na lżejsze wiatry 150%, a na mocniejsze 100% genui to również powszechny wybór w zależności od regionu. Przedyskutuj rozmiar żagla z twoim żaglomistrzem.

Czy mogę wykorzystać swoje stare żagle do nowego system rolera Harken?
Tak. Poproś żaglomistrza by zmodyfikował żagle, których zwykle używasz, łącznie z co najmniej jedną genuą i jednym żaglem sztormowym. Jeśli żeglujesz w regionach, gdzie niezbędne są żagle typu "drifter", je również dostosuj do nowego systemu. Pamiętaj, że wszystkie żagle muszą być w dobrym stanie.

Jak modyfikuje się żagle by pasowały do systemu rolowania Harkena?
Żaglomistrz usunie pełzacze i za pomocą taśmy wszyje liklinę, by móc ją następnie wprowadzić do likszpary profili rolera. Większe żagle mogą zostać nieco skrócone by zrobić miejsce na górny krętlik rolera. Dodatkowy pokrowiec na zrolowany żagiel uchroni go przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Na co zwrócić uwagę przy zamawianiu nowych żagli?
Szukaj żagli zaprojektowanych na różne warunki wietrzne. Najlepsze żagle do pracy z rolerami to te, których budowa uwzględnia możliwość zwiększenia wydajności oraz posiada urządzenia nadające prawidłowy kształt żagla. Dodatkowy pokrowiec na zrolowany żagiel zabezpieczy go przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Genoa Sail UV-Protection

Jak zabezpieczyć żagiel przed szkodliwym działaniem słońca?
Przedłużająca się ekspozycja na promieniowanie UV pogarsza stan żagli, dlatego każdy zrolowany na sztagu żagiel wymaga ochrony. Twój żaglomistrz może wszyć wzdłuż liku dolnego i wolnego materiał odporny na promieniowanie UV. To nieznacznie zwiększa wagę żagla. Zwykle do tego celu używa się materiału Acrilan® (używanego również do szycia pokrowców na grota).

Opcjonalnie można też użyć pokrowca, który zakryje całość systemu razem z rolerem. To rozwiązanie nie obciąży genui, ale będziesz potrzebować dodatkowego fału by taki pokrowiec wciągnąć na system. Miej na uwadze, że taki pokrowiec może pokryć się parą wodną, gdy wiatr będzie wiał od morza.

Acrilan® jest zastrzeżonym znakiem towarowym Solutia Inc. Corporation.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK