BattcarQA_alerion2_onne
Zdjęcie: Onne van der Wal

Harken Battcar System

System wózków Harken CB (Captive Bearing – zamknięte łożyska) pozwoli Ci szybko postawić, zrefować lub zrzucić pełnolistwowy żagiel bez wychodzenia z kokpitu. Jest niezawodną „pomocną dłonią” podczas żeglugi samotnej lub z niedoświadczoną załogą – niezależnie od pogody.

Instalowanie nowego systemu to poważne przedsięwzięcie więc jeśli masz jakiekolwiek pytania możesz pisać do działu Harken Technical Service lub dzwonić pod numer 262-691-3320.

Wskazówki techniczne:
Wózki cechują się bardzo małymi oporami przez co zrzucany żagiel opada bardzo szybko. Radzimy owinąć fał raz wokół kabestanu, żeby spowolnić zrzucanie i zachować kontrolę nad jego przebiegiem.

Lazy JacksLazy Jack utrzymuje zrzucony żagiel na bomie zapewniając Ci
znacznie lepszą widoczność podczas podchodzenia do nabrzeża lub boi.

System wózków masztowych grota - Pytania i odpowiedzi

14/6/2012

Informacje ogólne

System wózków masztowych Harken jest prostym, rozsądnym cenowo rozwiązaniem problemu ze zrzucaniem i stawianiem grota. Wózki umożliwiają stawianie, zrzucanie i refowanie na każdym kursie, zapewniając przy tym optymalny kształt żagla. Dodanie do takielunku Lazy Jack'a Harken utrzymującego żagiel na bomie powoduje, że zrzucanie i refowanie grota staje się jeszcze łatwiejsze.

Sail AreaDlaczego mam wybrać sytem Battcars zamiast rolera w bomie lub w maszcie?
Brak ukrytych kosztów: najprostszy system rolera w bomie lub w maszcie kosztuje znacznie więcej niż najwyższej klasy system wózków. Zastosowanie wózków z łożyskowaniem kulkowym nie wymaga zmiany bomu, olinowania ruchomego, masztu, grota ani montażu przez specjalistyczny personel. System cechuje się tak niskimi oporami, że nigdy nie będziesz potrzebował elektrycznego kabestanu do stawiania grota, jeśli tylko jesteś w stanie unieść ciężar samego żagla.

Udowodniona niezawodność: Wózki masztowe mają prostą, solidną konstrukcję, która pozwala im przetrwać długie lata ekstremalnych obciążeń. Żeglarze ruszający w samotne rejsy wiedzą, że nasze ślizgacze zabiorą ich w podróż dookoła świata.

Kształt żagla: Roler w bomie lub w maszcie z zasady wymaga bardziej płaskiego żagla o mniejszej powierzchni, wykonanego na zamówienie tak, aby mógł się dobrze zwijać. System wózków masztowych pozwalają w pełni wykorzystać optymalny kształt istniejącego grota.

Czy system wózków masztowych powoduje, że żeglowanie samemu lub z mało liczną załogą jest bezpieczniejsze?
Tak. Jedną z najtrudniejszych rzeczy do bezpiecznego wykonania podczas żeglowania samemu lub przy zbyt małej załodze jest refowanie grota. Zadanie to wymaga z reguły dwóch osób – albo potrzebna jest druga osoba do ściągania żagla w dół do refowania albo potrzebny jest sternik, który ustawi jacht do wiatru na czas refowania.

Korzystając z łożyskowanych wózków masztowych możesz opuścić żagiel w dowolnym momencie, o ile nie jest dociśnięty do want i salingów – w każdych warunkach, na każdym kursie, bez potrzeby posyłania kogokolwiek do masztu. Po prostu wyluzuj fał do zaznaczonej wcześniej pozycji refowania.

System w jakim rozmiarze będzie odpowiedni dla mojego jachtu? 
Korzystając z tabeli poniżej wybierz system dla siebie zależnie od rozmiaru grota i rodzaju kadłuba (długość jachtu ma znaczenie orientacyjne). Standardowe wózki nadają się do stosowania na jachtach tak małych jak 6,5 metrowe Mini Transaty (21 stóp) po jachty 30 metrowe (100 stóp). Na zamówienie oferujemy systemy dla jachtów większych niż 30 metrów. 

 
Typowa długość jachtu
Maks. powierzchnia żagla
 
Jednokadłubowe
Wielokadłubowe
Jednokadłubowe
Wielokadłubowe
Rozmiar systemu
ft
m
ft
m
ft2
m2
ft2
m2
AA
to 37
to 11.3
to 30
to 9.1
350
32
275
25
A
37-50
11.3-15.2
30-40
9.1-12.2
600
56
500
46
B
50-60
15.2-18.3
40-50
122-152
900
83
700
65
C
60-90
18.3-27
50-70
15.2-21
1940
180
1520
140

Jak wygląda cumowanie z grotem na systemie wózków?
Jest bardzo proste. Połączenie systemu wózków masztowych z Lazy Jackiem umożliwi Ci podejście niemal do samego miejsca cumowania. Zwolnienie fału spowoduje, że żagiel prowadzony przez Lazy Jacka ułoży się na bomie. Podchodząc do boi będziesz miał idealną widoczność.

Czy system wózków pomoże mi, gdy nadejdzie niespodziewany szkwał? 
System wózków jest idealny w takiej sytuacji. Jeśli musisz nagle zrzucić żagiel, zwolnij fał a grot opadnie niezależnie od obciążenia. W takim przypadku zalecamy owinięcie fału raz wokół kabestanu, żeby spowolnić zrzucanie żagla i utrzymać go pod kontrolą.

Na jachcie mam grota z pełnymi listwami. Jakie modyfikacje muszę wprowadzić?
Quick Release Pin (Top); Attaches w/Slugs (bottom)  Produkujemy wózki, które można połączyć z większością zakończeń kieszeni listew. Musisz jedynie zamówić u żaglomistrza obszycie mocowań wózków pośrednich. 

Czy taki żagiel łatwiej się zdejmuje z bomu?
Wszystkie wózki z łożyskowaniem kulkowym posiadają zamknięte łożyska umożliwiające łatwe zdjęcie żagla z masztu, a kulki nie wypadają. Wózki w systemie B i C wyposażone są w możliwość szybkiego rozłączania dzięki czemu żagiel można szybko zdjąć bez zdejmowania wózków z masztu.

Jakie korzyści będę miał z zainstalowania systemu Harken? 
Po pierwsze instalując nasz system będziesz mógł wykorzystać dotychczasowy żagiel, ponadto szynę instaluje się na istniejącym maszcie przy pomocy prowadnic wchodzących w likszparę. Typowy, seryjny masz aluminiowy z likszparą nie wymaga wiercenia ani nitowania. Nie ma potrzeby wiercenia lub okuwania typowego masztu z likszparą. Jeśli masz odrobinę zdolności manualnych możesz zainstalować system samodzielnie.

Harken: Battcar TrackCo mam zrobić, jeśli mój maszt nie ma likszpary?
Możesz wywiercić otwory w maszcie i przykręcić do niego standardową szynę Harken zamiast szyny montowanej na prowadnicach. Wiercenie i nitowanie wymaga nieco więcej uwagi i umiejętności ale nawet skorzystanie z profesjonalnej pomocy będzie dużo tańsze niż instalowanie rolera w maszcie lub w bomie.

Jak mogę obniżyć koszt systemu wózków utrzymując taką samą wydajność?
Zalecamy wykorzystanie wózków z łożyskowaniem kulkowym przy listwach oraz przy rogu fałowym ponieważ to one przenoszą największe obciążenia. Zastosowanie wózków ślizgowych pomiędzy wymienionymi pozycjami pozwoli obniżyć wagę i cenę systemu oraz zmniejszyć wysokość zrzuconego żagla.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK