traveler_jeanneau
Jeanneau Sun Odyssey 52DS — photo courtesy Jeanneau

Traveler Curved Track

Szyny Micro, Small Boat, Midrange i Big Boat dostępne są w wersji o wysokim lub niskim profilu. Szyny Mini-Maxi i Maxi dostępne są w wersji o niskim profilu i w konstrukcji Air Track®. Wózki rolerów CRX Roller współpracują z szynami prostymi.

Za niewielką opłatą firma Harken może wygiąć dla Ciebie szyny w kierunku poziomym, pionowym lub w sposób złożony, zgodnie z dostarczoną specyfikacją.

Szyny prowadnic - Pytania i odpowiedzi

19/6/2012

Systemy prowadnic Harken podzielone zostały na siedem podstawowych rodzin - Micro, Small Boat, Midrange, Big Boat, Mini-Maxi, Maxi oraz CRX.

Każda z rodzin wózków zaprojektowana została z myślą o innych obciążeniach i zastosowaniach, a szyny dobrane zostały tak, żeby pasować do tych założeń. Z tego powodu wszystkie komponenty prowadnic, włącznie z szyną, muszą pochodzić z tej samej grupy Harken. Wózki nie będą działały na prowadnicach innych producentów.

Jak sprawdzić jaki rozmiar prowadnicy będzie odpowiedni dla mojego jachtu?
Rozmiar prowadnicy zależeć będzie od powierzchni ożaglowania, miejsca mocowania talii grota (na noku, czy w połowie bomu) oraz od tego, czy jacht jest jedno, czy wielokadłubowy. Szczegóły znaleźć można w tabeli Zamawianie wózków grota i genui.

Jak sprawdzić rozmiar szyny Harken zainstalowanej na moim jachcie?
Najszybszą możliwością zweryfikowania rozmiaru szyny jest zmierzenie jej szerokości w najwyższym miejscu.

Micro: 13 mm (1/2") 
Small Boat: 22 mm (7/8") 
Midrange: 27 mm (1 1/16")
Big Boat: 32 mm (1 1/4") 

Co zrobić, jeśli potrzebna mi jest wygięta szyna?
Firma Harken za rozsądną dopłatą, przygotuje dla Ciebie wygiętą szynę, na podstawie informacji o długości cięciwy i głębokości wygięcia, przygotowanego wzoru lub starej szyny. Jeśli potrzebne jest Ci tylko niewielkie wygięcie pionowe, możesz samodzielnie wygiąć szynę przykręcając ją do wyprofilowanej powierzchni. Zacznij mocować szynę od środka a następnie stopniowo ją wyginaj dokręcając śruby mocujące z jednej i drugiej strony. Uwaga: Procedura ta wywołuje duże naprężenia zarówno w szynie jak i powierzchni do której jest mocowana. Patrz Szyny gięte.

Jak zdjąć klasyczne wózki prowadzące (nie CB) z szyny, żeby nie pogubić kulek?
Żeby zapobiec rozsypaniu się kulek użyj niebieskiego narzędzia do nakładania wózków, które dostarczone było z nowym wózkiem. Jeśli nie masz tego narzędzia, skontaktuj się z działem technicznym lub obsługą klienta Harken, a wyślemy Ci to narzędzie najszybciej jak się da. Sprawdzić, czy rozmiar Twojej szyny to Small Boat, Midrange czy Big Boat możesz mierząc szerokość szyny u jej szczytu: 22 mm Small Boat ma 22 mm (7/8"), 27 mm Midrange ma 1 1/16", a 32 mm Big Boat ma 1 1/4" szerokości.

Jak określić promień szyny?
Harken: Traveler Track RadiusKrzywiznę szyny z reguły określa się przy pomocy długości cięciwy i głębokości łuku. Niech łuk St. Louis posłuży jako przykład – cięciwa to odległość pomiędzy punktami, w których łuk dotyka ziemi. (Mierzyć należy do powierzchni mocowania. W przypadku wygięcia poziomego mierzyć należy od wewnętrznej krawędzi wygiętej szyny.)

W celu wyznaczenia promienia użyj przedstawionego równania. Upewnij się, że posługujesz się tymi samymi jednostkami (np. cale lub centymetry) dla każdej wielkości. R=(L2+D2)/D2 gdzie R = promień, L = długość cięciwy i D = głębokość łuku.

Jaki jest minimalny promień krzywizny szyny wymagany przez wózki Harken? 
Minimalne promienie dla poszczególnych rodzajów wózków znaleźć można w specyfikacjach. Informacje o szynach Mini-Maxi i Maxi uzyskać można kontaktując się bezpośrednio z firmą Harken. Więcej porad dotyczących szyn wygiętych znajdziesz na stronie Szyny gięte lub kontaktując się z działem technicznym Harken Technical Service.

Jak się tnie szynę?
Piłką do metalu. Tnąc samodzielnie pamiętaj, żeby zostawić miejsce na zaślepki lub ograniczniki. Podczas cięcia obowiązuje zasada: zmierz dwa razy, tnij raz. Jeśli masz więcej pytań lub potrzebujesz pomocy skontaktuj się z działem technicznym Harken Technical Service.

Kiedy powinienem wymienić szynę?
Z reguły jedyne, czego Twoja szyna potrzebuje to mycie wodą z detergentem. Jeśli czyszczenie szyny nie poprawia jej działania, to może być uszkodzona. Jeśli jest obita lub skorodowana, to powinieneś rozważyć jej wymianę.

Traveler CB TrackCzy mogę użyć dowolnych wózków Harken lub dowolnej szyny Harken? 
Systemy prowadnic Harken podzielone są na siedem podstawowych rodzin, pomiędzy którymi elementy są niekompatybilne. Rodziny te to 13 mm Micro, 22 mm Small Boat, 27 mm Midrange, 32 mm Big Boat, 42 mm Mini-Maxi, 64 mm Maxi i CRX (dostępne w wersjach 32 mm Big Boat i 42 mm Mini-Maxi). Po wybraniu grupy szyn odpowiedniej dla rozmiaru i typu swojego jachtu kolejne komponenty musisz wybierać z tej samej rodziny.

Czy mogę wykorzystać wózki łożyskowane Harken na szynach innych producentów? 
Nie. Niemal każdy producent używa innych rodzajów szyn. Każda rodzina łożyskowanych wózków Harken została zaprojektowana z myślą o innych zastosowaniach i obciążeniach. Konstrukcja szyn została dopasowana do tych wymagań. Na przykład zamknięte łożyska w wózkach CB wymagają dodatkowego rowka w szynie, w którym chowa się zapinka do kulek. Dzięki wymianie dotychczasowej szyny na nową szynę Harken, otrzymasz produkt wyjątkowo wysokiej jakości, chroniony twardą powłoką galwaniczną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami, wyszczerbieniem i korozją. Szyna ta będzie działać sprawnie przez znacznie dłuższy czas niż większość produktów konkurencyjnych, co się z czasem zwróci, w postaci zaoszczędzonych kosztów wymiany szyny.

Co się stanie jeśli założę wózek CB na szynę non-CB?
Wózek CB nie będzie się toczył po szynie non-CB. Wciśnięcie wózka na niewłaściwy rodzaj szyny może doprowadzić do uszkodzenia osprzętu, a ponadto mija się z celem stosowania systemów z łożyskowaniem tocznym. Nawet jeśli pozbawisz wózki CB zapinki utrzymującej kulki w bieżni i nałożysz wózek na szynę przy pomocy plastikowego narzędzia do nakładania wózków, to i tak wózek CB nie będzie współpracował z szyną non-CB. Zapinki nie tylko utrzymują kulki na bieżni lecz również przeprowadzają je z bieżni powrotnej na roboczą. Wózek pozornie będzie przemieszczał się po szynie prawidłowo, jednak kulki będą się ślizgać i trzeć o powierzchni bieżni, co przejawia się ich piszczeniem. Doprowadzi to do szybkiego wytarcia kulek i, w najlepszym przypadku, pozostawi Cię z wózkiem stawiającym bardzo duży opór.

Slide Bolt TrackJak zamontować nową szynę jeśli moja poprzednia miała niestandardowy rozstaw otworów lub były one rozmieszczone w osi, co 76.2 mm (3.00")?

Użyj szyny Small Boat, Midrange, lub Big Boat o wysokim profilu, przeznaczonej do mocowania na śrubach o zmiennym rozstawie. W szynie tej śruby można przesuwać, dzięki czemu dopasowuje się ona do dowolnego rozstawu otworów.

Jakie są dostępne rozmiary szyn i rozstawy otworów? 
Szyna 13 mm Micro CB:
Metryczna: 2707, 2709

Szyna 22 mm Small Boat CB: 
Metryczna: 2720, 2725 
Szyna z dowolnym, zmiennym rozstawem śrub: 2721 wysoka
Szyna dla rozstawu istniejących otworów 4.00": 373, 374 

Szyna 27 mm Midrange CB: 
Metryczna: R27
Szyna z dowolnym, zmiennym rozstawem śrub: R27HB wysoka
Szyna dla rozstawu istniejących otworów 4.00": 1602 

32 mm Big Boat CB Track: 
Metryczna: R32
Szyna z dowolnym, zmiennym rozstawem śrub: R32HB wysoka
Szyna dla rozstawu istniejących otworów 4.00": 3159

Jaka jest różnica między szyną T 32 mm a 1 1/4"?
GT326S Genoa Lead CarRóżnica szerokości szyn jest pomijalna (0.01” lub 0.25 mm). Główną różnicą jest różna grubość górnej, płaskiej części szyny T. Górna listwa szyny metrycznej ma wysokość 6 mm podczas gdy wysokość listwy szyny calowej jest nieznacznie mniejsza. Zmierz rozstaw otworów, żeby sprawdzić, czy masz szynę metryczną, czy calową. Odstęp między środkami otworów w szynie metrycznej wynosi 100 mm (3 15/16") , w szynie calowej natomiast 102 mm (4.00"). Dla pewności zalecamy zmierzenie 5 otworów naraz. Jeśli w sumie wyjdzie 16 cali, to jest to szyna calowa, jeśli mniej, to jest metryczna.

Wózek prowadzący genui GT326S z bolcem blokującym zaprojektowany został tak, aby pasował na szyny T 32mm lub 1-1/4" wszystkich producentów.

 traveler_track-stylesCzy szyna prowadnicy może przebiegać częściowo w powietrzu, niepodparta?
Jeśli chcesz poprowadzić szynę częściowo niepodpartą, użyj szyny o wysokim profilu. Sprawdź dokładne numery katalogowe szyn o wysokim profilu z celu odszukania w tabelach informacji o prowadzeniu poszczególnych szyn.

Czy szynę mogę zamontować w dowolnym miejscu na pokładzie?
Nie każda część pokładu musi być przystosowana do przenoszenia takich obciążeń. Sprawdź wytrzymałość wybranego miejsca przed rozpoczęciem wiercenia. Dodanie płytki od spodu lub inne wzmocnienie konstrukcji może pomóc w rozłożeniu obciążeń na większą powierzchnię. W celu ustalenia niezbędnego rodzaju wzmocnienia skontaktuj się z takielarzem.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK