RewindQA_so409
Jeanneau Sun Odyssey 409 photo

Przedstawiamy kabestany Rewind™
Jedyny pokładowy kabestan elektryczny pracujący w obu kierunkach. Zainstaluj przyciski sterujące tam, gdzie zwykle siedzisz, a nie przy kabestanie i już nigdy nie będziesz musiał kręcić korbą!

Kabestany Rewind działają tak, jak standardowe kabestany dwubiegowe – szybkie wybieranie na pierwszym biegu, większa siła na drugim. Przestaw czerwony przełącznik włączając funkcję Rewind a będziesz mógł wybierać i luzować żagle zdalnie, bez podchodzenia do kabestanu i zdejmowania zeń szota.

Idealnie nadaje się dla jachtów od 10.6 do 14.6 m (35 do 50 ft).

Kabestany elektryczne Rewind - Pytania i odpowiedzi

19/6/2012

Informacje ogólne o Rewind™

Dlaczego Rewind sprawdzają się lepiej jako kabestany szotowe niż zwykłe kabestany elektryczne?
Zastosowanie kabestanów Rewind jako kabestanów szotowych oznacza, że nikt z załogi nie będzie musiał schodzić na zawietrzną, żeby wyluzować szoty foka. Zainstaluj przyciski w wygodnym miejscu w kokpicie lub przy sterze, żeby ograniczyć zamieszanie i utrzymać balast tam, gdzie jest potrzebny.

Rewind Winch ModesJakie tryby pracy posiada kabestan Rewind? 
Kabestan Rewind wyposażony jest w 3 tryby pracy: 1-biegowy, elektryczny z funkcją Rewind, 2-biegowy elektryczny (tylko wybieranie), i 2-biegowy manualny (tylko wybieranie). Czerwony przełącznik na podstawie kabestanu pozwala przełączać pomiędzy trybem dwubiegowym a funkcją Rewind. Włożenie do gniazda korby kabestanu powoduje przejście na tryb ręczny.

Czy możliwe jest wykorzystanie napędu hydraulicznego?
Aktualnie kabestany Rewind dostępne są tylko w wersji współpracującej z silnikami elektrycznymi.

Czy mogę użyć silnika UniPower™?
Nie. Silniki te dedykowane są tylko do kabestanów UniPower. Silniki UniPower zaprojektowane zostały tak, żeby mieściły się częściowo wewnątrz bębna kabestanów UniPower. Kabestany UniPower wyposażone są w specjalne przekładnie dostosowane do tych silników.

Czy Rewind zajmuje więcej miejsca lub wymaga dodatkowego silnika?
Kabestan Rewind wymaga tylko jednego silnika, jednak w skład urządzenia wchodzi automatyczny hamulec bezpieczeństwa, który w poziomie zajmuje dodatkowe 53 mm..

Czy funkcja Rewind działa również w trybie manualnym? 
Nie. Korzyścią płynącą z kabestanu dwukierunkowego jest to, że podczas pracy z napędem elektrycznym możliwe jest wybieranie i luzowanie żagli bez użycia rąk. Dwubiegowy tryb manualny dodaliśmy do naszego kabestanu z myślą o żeglarzach regatowych. Tryb ten nie ma biegu wstecznego ponieważ w warunkach regatowych szybciej i łatwiej jest uwolnić linę z kabestanu niż luzować ją kręcąc korbą.

Jak zoptymalizować kabestany Rewind pod kątem żeglowania z niewielką załogą?
Kabestany Rewind zdecydowanie ułatwiają żeglowanie z mało liczną załogą, bo nie potrzeba nikogo do fizycznego luzowania szotów. Najlepszym sposobem wykorzystania tego udogodnienia jest umieszczenie przycisków sterujących tam, gdzie zawsze ktoś jest, na przykład przy sterze.

Jak zoptymalizować kabestany Rewind pod kątem żeglugi turystycznej?
Dzięki możliwości zdalnego sterowania kabestanami regulację żagli można przeprowadzić nie przerywając nawet konwersacji. Zainstaluj dodatkowy zestaw przycisków sterujących w kokpicie, przy sterze lub w innym dogodnym miejscu.

Electric Winch Manual OverrideJak zoptymalizować kabestany Rewind pod kątem regat?
Na czas regat możesz pozostawić kabestan Rewind w trybie pracy do przodu/do tyłu (Forward/Rewind) jednak większość żeglarzy woli szybkie luzowanie przez uwolnienie liny z kabestanu. Ustaw przełącznik z boku kabestanu w pozycji na prawo, włączając tryb dwubiegowy a następnie włóż do gniazda korbę, co spowoduje przełączenie na tryb manualny.

Jak powinno być ustawione ramię samoknagujące?
Obróć je tak, aby luźna lina wyprowadzana z kabestanu przez to ramię wchodziła do kokpitu. Przetestuj to ustawienie, żeby sprawdzić, czy szot nie plącze się wokół niczego w czasie luzowania z wykorzystaniem funkcji Rewind.

Rewind Winch Self-Tailing JawsSzczęki uchwytu samoknagującego wyglądają na przekrzywione – czy dolna szczęka powinna być ustawiona pod kątem do górnej?
Tak. To opatentowane rozwiązanie powoduje, że lina jest trzymana z tyłu umożliwiając swobodny ruch szota z przodu podczas zmiany kierunku. Lina musi mieć możliwość ruchu, żeby się nie zacięła.

Informacje ogólne o Radial®

Czy kabestany Radial z napędem mechanicznym wyposażone są w opcję odłączania napędu na czas regat?
Nie. Obecnie nie oferujemy bolców do stałego odłączania silnika od kabestanów Radial. Jednak we wszystkich kabestanach elektrycznych Harken włożenie korby do gniazda powoduje automatyczne odłączenie napędu. Różnica polega na tym, że korbę łatwiej jest wyjąć z kabestanu. Uważać należy jednak aby korba była dobrze osadzona w gnieździe, żeby bolec wewnątrz gniazda jej nie wypchnął.

Radial winch serial numbersJak ustalić numer seryjny mojego kabestanu Radial?
Numer seryjny powinien być widoczny po zdjęciu bębna z kabestanu. Znajduje się na podstawie bębna tuż poniżej czerwonego pierścienia łożyska walcowego.

Czy wszystkie kabestany posiadają numer seryjny?
Nie, tylko z linii Radial i Performa™ obejmujących modele elektryczne, hydrauliczne, UniPower i Rewind.

Dlaczego bęben jest węższy u podstawy?
Ten kształt w połączeniu ze specjalnym ukształtowaniem powierzchni roboczej powoduje, że lina utrzymywana jest u dołu kabestanu gwarantując wydajną i bezproblemową pracę.

Jak posługiwać się kabestanem

Ile razy lina powinna być owinięta wokół kabestanu?
Cztery razy. Naprężenie z liny powinno być przeniesione na elementy o największej wytrzymałości a nie na szczęki samoknagujące. Naprężenie pomaga również w zmianie kierunku pracy kabestanu. W trybie elektrycznym nie ma potrzeby zdejmowania liny z kabestanu, więc nawinąć trzeba ją tylko raz.

Remote buttons for electric winchesCzy dla trybów Rewind i dwubiegowego potrzebują oddzielnych przycisków?
Nie. Przestawienie przełącznika zmieni również funkcję przycisków. W trybie Rewind jeden przycisk włącza obroty w przód, drugi w tył. W trybie dwubiegowym jeden odpowiada z pierwszy bieg, drugi za drugi.

Czy mogę wyłączyć funkcję Rewind?
Tak. Kabestan posiada trzy tryby: elektryczny dwubiegowy, tryb Rewind i manualny tryb dwubiegowy. Czerwony przełącznik na kabestanie pozwala zmieniać działanie przycisków sterujących z wyboru pierwszego lub drugiego biegu na wybór pracy w przód lub w tył (Rewind). Włożenie korby do gniazda spowoduje przełączenie na dwubiegowy tryb manualny.

Co się stanie jeśli wolna część luzowanej liny zaplącze się o coś?
Automatyczny hamulec bezpieczeństwa dla kierunku wstecznego znacząco redukuje – ale nie eliminuje całkowicie – ryzyko zaplątania luźnego końca liny w kokpicie o ludzi lub przedmioty. Przed naciśnięciem któregokolwiek przycisku bardzo ważne jest, żeby sprawdzić naocznie, czy kabestan i lina w kokpicie mogą poruszać się bez przeszkód.

Rewind self-tailer operates in both directionsCzy w celu użycia funkcji Rewind trzeba wyjąć linę ze szczęk samoknagujących lub zrobić coś podobnego?
Nie, tylko nacisnąć przycisk. Ramię samoknagujące zostało specjalnie zaprojektowane tak, żeby działało w obu kierunkach. Zwróć uwagę, że podobnie jak przy luzowaniu ręcznym szot musi być choć trochę napięty, żeby w czasie pracy wstecz była on wyciągany z kabestanu.

Jak należy się posługiwać dwukierunkowym ramieniem samoknagującym? 
The self-tailing arm is very easy to use. After making 4 wraps on the drum, pass the line over the stripper arm and then continue to wrap between the jaws. The movable part of the jaw will automatically open from the line's pressure and snap shut after the line slides into place. To remove the line from the jaw, open the movable part with your hand and unwrap.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK