Sunglasses_750

Harken Sport: Rodzaje soczewek i ich własciwości

1/1/2011

 

Wszystkie soczewki w okularach słonecznych Harken zatrzymują 100% promieni UVA, UVB i UVC; 90 do 95% krótkofalowego światła niebieskiego oraz pochłaniają 99,9% światła odbitego. Szlifowane soczewki zapobiegają zniekształceniom.


Formowane wtryskowo poliwęglanowe soczewki polaryzacyjne: Powłoka antyrefleksyjna wewnątrz soczewki eliminuje refleksy świetlne. Powłoka hydrofobowa ułatwia czyszczenie, zapobiega powstawaniu plam po wyschniętych kroplach wody i oraz znacznie spowalnia osadzanie się brudu.

Szkła polaryzacyjne ze szkła borokrzemianowego: borokrzemianowe szkło optyczne zapewnia doskonałą przejrzystość i minimalizuje dyfrkację. Soczewki są ręcznie ustawiane, aby zapewnić maksymalną wydajność filtra polaryzacyjnego. Trwałe, odporne na zarysowania i ukruszenia..

 

Powłoka polaryzacyjna

Polarized Film

Pomiędzy warstwami soczewki znajduje się powłoka która zatrzymuje światło spolaryzowane. Zawartość i zagęszczenie barwnika w powłoce decyduje o skuteczności, np. większe zagęszczenie barwnika skutkuje większą skutecznością w powstrzymywaniu światła spolaryzowanego. Powłoka polaryzacyjna jest umieszczona pomiędzy warstwami soczewki, nie ma więc ryzyka rozklejenia. Soczewki okularów Harken powstrzymują 99.9% światła spolaryzowanego w poziomie.

 

Kolor soczewek

Oko nie jest w stanie skupić wszystkich kolorów światła na powierzchni siatkówki i skupia niebieskie światło przed siatkówką. Duża ilość niebieskiego światła (występująca na wodzie) powoduje, że widzimy przedmioty rozmazane (aberracja chromatyczna), dominując nad innymi kolorami. Dodatek brązowego barwnika w soczewkach okularów słonecznych pozwala zneutralizować ten niekorzystny efekt.  W ofercie Harkena dostępne są okulary o różnej zawartości barwnika, od bursztynowych, odpowiednich na warunki bardzo dużego nasłonecznienia, po różowe, odpowiednie na pochmurne warunki.

100% ochrony przed promieniami UV

UVA - najbardziej przenikliwy, ale zarazem najmniej intensywny zakres promieniowania UV. Większość promieni UVA przenika przez rogówkę i jest pochłaniana przez soczewkę. Z czasem promieniowanie UVA powoduje zużycie soczewki i sprawia, że staje się ona bardziej podatna na szkodliwe skutki promieni UVB i UVC.

UVB - mieści się w środku spektrum promieniowania UV i jest intensywniejsze od promieniowania UVA. Większość promieni UVB jest pochłaniana przez rogówkę, jednak część przenika nią i może uszkadzać soczewkę.

UVC - warstwa ozonowa powtrzymuje niemal całe promieniowanie UVC, jednak odkąd została ona naruszona, część jego promieni dociera do ziemi. Może powodować zmętnienie soczewki (zaćmę) oraz raka skóry.

Powłoka antyrefleksyjna

Anti-Reflective CoatingGdy światło dociera do niepowlekanej soczewki około 4% zostaje odbitych od jej powierzchni, tylko 96% światła dociera do oka.

Powłoka antyrefleksyjna  poprawia przejrzystość i rozdzielczość soczewki oraz zminiejsza ilość obrazów widmowych powodowanych przez odbicie. Powłoka antyrefleksyjna – cienka, niewidoczna warstewka metalu – jest naparowywana w wysokiej próżni na wewnętrzną stronę soczewki okularowej.

Powłoka hydrofobowa

Hydrophobic CoatingOstatnią warstwą w soczewkach okularów Harken jest powłoka hydrofobowa. Jest ona nakładana na powłokę antyrefleksyjną i zapobiega zbieraniu się wody oraz soli na powierzchni soczewki. Gdy woda wysycha na soczewce bez powłoki hydrofobowej, pozostawia po sobie trudne do usunięcia ślady – jest to główna wada soczewek poliwęglanowych bez powłoki hydrofobowej. 

Przy nakładaniu powłoki wykorzystuje się metodę naparowywania w wysokiej próżni. Powłoka zabezpiecza soczewkę przed śladami po wyschniętej wodzie, brudem oraz ułatwia czyszczenie. Odciski palców można z łatwością zetrzeć.

Soczewki o specjalnym kształcie

Lens ShapeOkulary Harken posiadają soczewki pocieniane, aby wyeliminować zniekształcenia typowe dla innych okularów słonecznych o ksztłcie przylegającym do głowy. Świato jest prawidłowo kierowane na środek oka dzięki zmniejszeniu grubości soczewki i zmianie kroju soczewki, takiej, że ognisko znajduje się dokładnie przed okiem. Światło jest przekazywane bezpośrednio do oka niezależnie od kąta, pod jakim dociera do soczeki okularowej.

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK