How_to_choose_winches_ask_drharken_1000x260

  Jak wybrać kabestan?

  Ask... #DRHARKEN
  17/2/2015

  Kabestany z założenia są trwałe i przeznaczone do długoletniego użytkowania. Jednakże może się okazać, że z czasem chciałbyś je wymienić. Powodów może być wiele: chciałbyś je wymienić na wersje samoknagujące; producenta twoich dość starych kabestanów nie ma już na rynku i zakup części serwisowych jest już niemożliwy; a może potrzebny ci dodatkowy kabestan obsługujący kolejną funkcję na jachcie lub zwyczajnie potrzebujesz zmiany na coś nowszego i bardziej wydajnego.

  Bez względu na powód, wybór nowego kabestanu wymaga odpowiedzi na kilka ważnych pytań.

  Po pierwsze rozmiar! Dobór odpowiedniego rozmiaru kabestanu zależy od funkcji jaką ma pełnić na jachcie. W katalogu Harkena znajdziesz dokładne informacje na ten temat, a my przyjrzymy się im również w tym artykule.

  Winch_ordering-chart

  Link to larger view

  Prawdopodobnie od razu będziesz wiedział jak korzystać z powyższej tabeli jednak jej dokładne przestudiowanie jest bardzo przydatne. Zauważ, że pierwsza kolumna (szoty genui), wskazuje na rozmiar kabestanu w oparciu o maksymalną powierzchnię żagla dla 100% trójkąta przedniego. Wiele osób chce dobrać rozmiar kabestanu na podstawie ich największej genui, jednak kabestan jest najbardziej obciążony przy silnym wietrze kiedy to żeglujemy na zredukowanej powierzchni żagla.

  Kiedy już dobierzesz rozmiar, zastanów się czy potrzebny ci kabestan samoknagujący. W obecnych czasach większość osób wybiera właśnie tę wersję. Najmniejszy kabestan samoknagujący Harkena to 15-tka. Wszystkie mniejsze rozmiary nie posiadają funkcji samoknagowania (jeśli jednak bardzo ci na niej zależy, możesz rozważyć użycie kabestanu większego, o większej mocy).

  Ważną sprawą w przypadku kabestanu z ramieniem samoknagującym jest dobór odpowiedniej średnicy i rodzaju liny. Twarde, nowoczesne liny wymagać będą wielu oplotów i mogą źle układać się w szczękach kabestanu. Pamiętaj również o tym, że szczęki kabestanu ściskają linę nadając jej przekrojowi trójkątny kształt! Jeśli użyjesz liny o zbyt dużej średnicy, możesz ją szybko uszkodzić; tak dzieje się, gdy ktoś używa kabestanu do grubych lin cumowniczych. Koniecznie sprawdź maksymalną średnicę liny dla wybranego przez siebie kabestanu i nie przekraczaj jej. A poza tym, grube liny nie są zbyt plastyczne, dlatego wykazują więcej oporów przy pracy niż liny cieńsze.

  Dlaczego więc miałbyś nie wybrać kabestanu samoknagującego? Zwykle nie chcemy ich do żagli przednich na jachtach regatowych, gdzie luzowanie liny przy halsowaniu jest znacznie szybsze i łatwiejsze, gdy nie trzeba jej odknagowywać.

  Teraz, kiedy już znamy rozmiar i przeznaczenie naszego kabestanu, możemy przejść do wyboru materiału z jakiego ma być wykonany bęben. Anodowany stop metalu (zwykle szary lub czarny) jest bardzo popularny, wysoce wytrzymały, lekki o rozsądnym stosunku ceny do wydajności.

  Kolejną opcją wykończenia jest chromowanie. Kabestany w tym wykończeniu są bardzo popularne na jachtach turystycznych. Bęben takiego kabestanu jest wykonany z brązu, który następnie jest chromowany. Rezultatem jest trwałe wykończenie jednak kabestan jest wówczas cięższy i droższy. 

  Warto też rozważyć fakturę bieżnika bębna. Bieżnik może mieć szorstką fakturę, która dobrze trzyma linę, lub mieć uformowany kształt, który porządkuje kierunek nawijania liny (np. kabestany Harken Radial).

  Dostępne są jeszcze inne rodzaje wykończenia takie, jak brąz lub stal nierdzewna, jednak są one znacznie mniej popularne i dużo droższe. Jeśli zdecydujesz się na kabestan cały w brązie, pamiętaj, że musisz o niego dbać i często polerować, aby zawsze dobrze wyglądał na klasycznym jachcie.

  Ostatnią rzeczą co, do której musisz się upewnić przed dokonaniem zakupu jest to czy kabestan zmieści się w miejscu, który wybrałeś dla niego na jachcie. Wszystkie wymiary i rozstawy śrub montażowych znajdziesz na naszej stronie internetowej i w katalogu.

  Jeśli już wybrałeś odpowiedni kabestan, możesz również rozważyć zakup nowej korby. Dobierając jej długość miej na uwadze to, że współczynnik mocy kabestanu ("numer" kabestanu) oraz jego wymiary są ustalone dla korb o długości 10 cali. Jeśli zdecydujesz się na korbę krótszą (8 cali), pamiętaj, że zalety mechaniczne kabestanu spadają o 20%. W przypadku kabestanów 40, moc zostaje zredukowana z 40:1 do 32:1. Tym niemniej będziesz mógł żeglować szybciej dopóki nie skończy ci się moc!

  Podsumowując, pytania jakie powinieneś sobie zadać przed zakupem kabestanu to: 

  • Jaki rozmiar/moc?
  • Samoknagujący, czy nie?
  • Jak ma wyglądać i ile ważyć (wykończenie)?
  • Czy zmieści się na wybranym miejscu na jachcie?

  #DRHARKEN

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK