Dr-Harken-cleats_USA-750

  Zadbaj o knagi dla perfekcji trymowania!

  By...#DrHarken
  17/7/2015

  Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniej knagi?

  Faktem jest, że nie poświęcamy należytej uwagi osprzętowi na pokładzie, szczególnie tak małym częściom jakimi są knagi. 

  Jeśli na pokładzie nie masz odpowiednio dobranych knag do obciążenia i średnicy lin, zwyczajnie utrudniasz sobie tym życie!

  Użycie niewłaściwych knag skutkuje wyślizgiwaniem się liny lub trudnościami z jej odknagowaniem. Niesforne liny z trudem knagowane/odknagowywane, blokujące się gdy musisz je wyluzować, wymykające się, gdy chcesz je zablokować, mają wpływ na efektywność trymowania i utrudniają Ci pracę!

  Czy ma znaczenie z jakiego materiału wykonana jest knaga?

  Wszyscy zgodzimy się z tym jak ważny jest dobór odpowiednich do potrzeb Twojej łodzi knag. Ale czy równie ważne jest to z czego są one wykonane?

  To zależy. Są różne rodzaje knag, których powinieneś użyć w zależności od typu jachtu i stylu żeglowania jaki uprawiasz. Oto przegląd tego jak można ich użyć:

  • Knagi Carbo z kompozytu: gdy obciążenia nie są duże, a regulacje są rzadko używane. Są lżejsze i tańsze. 
  • Knagi Cam-Matic ze stopu aluminium: gdy obciążenia są większe, a regulacje często używane. Zwykle służą do napinania lin na wyczynowych jachtach regatowych. 
  • Knagi Cam-Matic ze stali nierdzewnej: na duże i mega jachty.

  Czy serwisowanie knag jest potrzebne?

  Tak! Zbyt często nie dostrzegamy mniejszego osprzętu na jachcie. Brak konserwacji knag skutkuje ich korodowaniem, zacięciem w pozycji otwartej lub zaciśniętej. W rezultacie, trudno jest nam właściwie operować linami. 

  Dlatego uważnie obserwuj, co dzieje się z knagami, czy nie zacinają się lub nie są zbytnio poluzowane. To mogłoby oznaczać, że sprężyna wypadła i wymagana jest jej wymiana.

  Dobrze jest wyrobić w sobie nawyk serwisowania knag przed każdym sezonem, a jeszcze lepiej gdy nauczymy się przemywać je po każdym użyciu lub dłuższym nieużywaniu - bez wyjątków!

  Jak knagowanie wpływa na wydajność trymowania?

  Wszystko sprowadza się do tego by nie walczyć z regulacjami. Jeśli nie ma potrzeby trzymania obciążonych lin 24h/dobę, nie zmęczysz się ich trzymaniem lub okazjonalnym luzowaniem. Knagi zapewnią Ci właściwe trzymanie liny pod obciążeniem, bez wyślizgiwania się i bez żadnych kompromisów. 

  Jakie udoskonalenia możemy zastosować dla naszych knag?

  Jest kilka rzeczy, które można zrobić dla ulepszenia swoich knag; również w tym przypadku znaczenie ma rodzaj jachtu i styl żeglowania. Mówiąc o ulepszaniu  knag będziemy wspominać o różnego rodzaju podkładkach i przelotkach. Przyjrzyjmy się co one nam dają i w czym mogą pomóc.

  Przelotka kątowa X-Treme: jak wskazuje nazwa, przelotki te są idealne w sytuacjach, gdy trymowanie wymaga ciągnięcia liny pod ostrym kątem. Przelotki kątowe  X-Treme wyposażone są w gładkie prowadnice ze stali nierdzewnej by łatwo prowadzić linę przez otwór knagi - idealne rozwiązanie dla regulacji liku dolnego na Laserze, szotów foka czy regulacji liku przedniego.

  Przelotki Fast Release: świetna opcja dla fałów spinakera gdy szybkie odknagowanie i puszczenie liny jest istotne. 

  Podkładki: pomagają wyrównać szoty by pod obciążeniem procowały pod właściwym kątem do knagi. Zwróć uwagę na te drobne udogodnienia. Mają wiele zalet i ułatwiają życie!

  Dr. Harken top tip!

  1. Podwójna sprężyna w twojej knadze zwiększy pewność jej uścisku. Dodaj sprężynę a otrzymasz idealne rozwiązanie dla knag fałów spinakera. 
  2. Mocująć knagi pamiętaj by nie przykręcać śrub zbyt mocno! To może zmiażdżyć łożyska i uniemożliwia ruch szczęk. 

  Tyle na teraz…

  Dr. Harken!

  Inne artykuły Dr. Harken clinic:

  Facebook
  Twitter
  YouTube

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK