System rolera Harken Reflex™ to zmiana zasad gry od góry do dołu

  6/5/2016

  Częściej używaj żagli noszonych na kursach z wiatrem

  Reflex-furling.jpgSystem rolera Harken Reflex™ to zmiana zasad gry! Opatentowywany roler Harkena Reflex zapewnia żeglarzom kontrolowane i szybkie zwijanie spinakerów, genakerów i żagli typu Code Zero. Rezultat? Żeglarze używają żagli noszonych na kursach z wiatrem częściej - nawet przy ograniczonej liczebności załogi. Pociągnij linę rolera a napęd zadziała zwrotnie by obrócić linę przeciwskrętną, natychmiastowo przenosząc skręt do górnego krętlika bez niechcianego efektu korkociągu opóźniającego reakcję. 

  "Jeśli rolery "top down" byłyby tak łatwe w użyciu jak tradycyjne rolery żagli przednich, spotykalibyście je częściej na jachtach," mówi Peter Harken przewodniczący zarządu i  prezes spółki Harken. "Dla równomiernego i kompletnego rolowania żagli wolnostojących ważne jest by pociągnięcie liny na pokładzie uruchomiło ktrętlik fałowy natychmiast! Wszystko w systemie rolowania Harken Reflex jest zaprojektowane tak, by osiągnąć ten efekt. To świetna wiadomość dla żeglarzy, który niecierpliwią się by z łatwością używać żagli asymetrycznych." 

  Element napędzający
  Modułowy zaczep w kształcie litery T pozwala pojedynczemu napędowi obsłużyć kilka żagli. Zwinięty żagiel z łatwością odłączysz za pociągnięciem przetyczki ładowanej na sprężynie; zrolowany żagiel ześlizguje się i blokuje w zaczepie. Każdy żagiel posiada swoją własną linę przeciwskrętną. Krętliki halsowy i fałowy są na stałe przytwierdzone do swojego żagla. Duża średnica rolki napędowej zapewnia moc rolowania, a jej niewielka wysokość maksymalizuje długość liku przedniego. Wykonana jest z aluminium 6061-T6 anodowanego metodą hardcoat i obraca się na łożyskach kulkowych z Torlonu® redukujących tarcie. Elastyczna, odporna na uderzenia i wykonana ze stopu polikarbonowego osłona pozwala na łatwe umieszczenie liny w rolce bez użycia narzędzi. Otwory w rolce bezpiecznie utrzymują linę w czasie rolowania. Prowadnica i wybierak pracują jednocześnie nie dopuszczając do zacinania się liny.

  W ofercie znajduje się również wybór mocowania dolnego napędu do dziobu lub wytyków. Szekla zatrzaskowa dla szybkiego przyłączenia znajduje się w zestawie. Dla bardziej trwałego mocowania wybierz szeklę "D" lub miękkie mocowanie na pętlę/przełożenie 2:1 dla regulacji napięcia liku.

  Lina przeciwskrętna
  Najważniejszą częścią systemu rolera Reflex jest lina przeciwskrętna. Zbudowana jest z rdzenia z plecionego poliestru osłoniętego plecioną stalówką ze stali nierdzewnej, który z kolei jest pokryty gładką osłonką polimerową chroniącą przed przetarciami. Jej rolą jest natychmiastowe przeniesienie skrętu, płynnie w całości zwijając żagiel od góry ku dołowi osiągając efekt równomiernie i ściśle zwiniętego żagla. Odporna na skręcanie lina jest zaprojektowana tak, by przeciwdziałać efektowi korkociągu. Działa jak elastyczny wał napędu wymagający fragmentu fału innych lin. Wewnętrzne  testy Harkena wskazują na to, że lina przeciwskrętna rolera Reflex przenosi podwójny moment skrętu  w porównaniu z innymi linami.

  Lina przeciwskrętna rolera Reflex zwija również żagle Code Zero. Jednak nie jest zaprojektowana do większych obciążeń na liku generowanych przez napięcie fału żagla Code Zero. W takim przypadku wymagana jest dodatkowa lina wytrzymała na naprężenia.

  Krętlik fałowy
  Niskoprofilowy krętlik fałowy jest najlżejszym i najszybciej reagującym jaki kiedykolwiek wyprodukowaliśmy. Zintegrowana kausza na linie przeciwskrętnej oszczędza wagę; brak łączeń widełkowych, oczkowych czy na przetyczkę. Kompaktowy krój redukuje wagę w górnej części, maksymalizując długość liku przedniego. Każdy krętlik fałowy i halsowy przymocowany jest na stałe do swojego żagla i z nim składowany oraz gotowy do kolejnego użycia. Usztywniona osłonka zabezpiecza maszt przed uszkodzeniem.

  Roler Reflex dostępny jest w dwóch rozmiarach: Unit 1 dla obciążeń 1.5T MWL na jachty do 11 m (36'); Unit 2 dla obciążeń 2.5T MWL na jachty do 14 m (45').

  Torlon jest zastrzeżonym znakiem towarowym spółki Solvay Advanced Polymers L.L.C.

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK