Kabestan cumowniczy Harken® CLR™ laureatem nagrody DAME - Design

  14/11/2018

  CLR-Mooring-winch_open.pngNowy kabestan cumowniczy Harken CLR zdobył nagrodę DAME - Design za najlepszy produkt w kategorii sprzętu pokładowego, żagli i okuć, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w środowisku żeglarskim na całym świecie. Prezentacja odbyła się 13 listopada w Amsterdamie podczas tegorocznych targów METSTRADE, największej wystawy osprzętu żeglarskiego i targów B2B. CLR został narodzony spośród 63 innych produktów nominowanych w tej kategorii.

  Jury nagrodziło Harkena za “niesamowite połączenie praktyczności, estetyki i wszechstronności w tym kabestanie, które dodają nowej wartości doświadczeniu właścicieli jachtów.”

  Sędziowie uznali kabestan CLR za najlepszy spośród wielu mocnych nominacji wyznaczających nowy kierunek ku “klarowi na pokładzie”, który w tym roku skupiał uwagę producentów osprzętu.

  “Wygrana kabestanu cumowniczego CLR napawa nas wszystkich w Harkenie dumą i jednocześnie ekscytacją,” mówi Davide Burrini, dyrektor sprzedaży OEM na świat. “Jesteśmy dumni z rezultatów naszych nieprzerwanych poszukiwań w obszarach jakości i innowacyjności, i podekscytowani nowymi możliwościami jakie ten przełomowy produkt da nam w środowisku zarówno żeglarskim jak i motorowym. Nie możemy się doczekać prezentacji kabestanu cumowniczego CLR naszym dotychczasowym i nowym klientom.”

  Peter Harken, prezes spółki na świat, mówi, że nagroda “jest zaszczytem na jaki zapracowali wszyscy ludzie Harkena. Naszą firmę tworzą ludzie oddani jakości, najlepszej obsłudze i ciężkiej pracy. Bez nich wygrana nie byłaby możliwa.”

  Kabestan CLR z napędem, montowany w pokładzie, otwierany na zasadzie “push-to-open”, dedykowany zarówno na łodzie żaglowe jak i motorowe, posiada cechy nigdy dotąd niespotykane. Wcześniej były już kabestany chowane w pokładzie, jednak żaden nie miał tak dobrego stosunku mocy do rozmiaru, jaki oferuje CLR. Kabestan ten całkowicie chowa się pod pokład i zajmuje 40% mniej przestrzeni w poziomie oraz 50% mniej w pionie niż dotychczasowe wiodące na rynku podobne produkty. Dodatkowo, CLR waży zaledwie 33% tego co konkurencyjne kabestany, zachowując przy tym porównywalne zalety mechaniczne. To daje konstruktorom większą swobodę w projektowaniu przestrzeni podpokładowej.

  Ta kompaktowa forma umożliwia montaż dwóch kabestanów CLR na rufie i jednego na dziobie. Razem, trzy kabestany CLR zmniejszają wymagania mocy silnika i steru strumieniowego, pomagając jednocześnie załogom cumować rufą do portu w tradycyjnym śródziemnomorskim stylu.

  CLR prezentuje bezprecedensową geometrię bębna. Pięć aluminiowych kolumn obraca się razem wokół centralnej osi. Pracując razem, tworzą bardzo lekki bęben, który zapewnia znacznie więcej mocy trzymania liny i wolniejszego momentu obrotowego niż byłoby to możliwe przy użyciu tradycyjnego bębna. CLR wyposażony jest w lampki ledowe u podstawy każdej z kolumn, które są pomocne przy cumowaniu w sytuacjach ograniczonego światła.

  Harken oferuje dwie wersje CLR: 600 kg maksymalnej siły ciągnącej dla jachtów od 13.7 m do 18.2 m oraz 1200 kg dla jachtów od 18.2 m do 27.4 m. Dostępne w wersji elektrycznej 12 lub 24 volt lub hydraulicznej. Wierzchnia, napokładowa płyta kabestanu dostępna jest w wykończeniu aluminiowym, chromowanym lub z drewna ze słojami.

  Harken zdobył już wiele nagród od czasu gdy w 1991 roku ustanowiono program DAME. Firma zdobyła Overall Award oraz Runner-up Award w 1995 roku. Pięć razy zdobyła Category Awards i otrzymała 14 nagród w kategoriach Special Mention i Honorable Mention. W roku 2000 Harken otrzymał miano firmy dekady aby uczcić dziesiątą rocznicę nagród DAME.

  “Harken konsekwentnie podsuwał produkt za produktem na stół sędziowski, co służyło nam za wzór porównawczy dla konkurencji nie tylko w kategorii Deck Equipment, Sails and Rigging, ale dla całokształtu nagrody,” mówi Tony Castro, ówczesny przewodniczący jury DAME. "Wysiłki Harkena to sedno tego, czego DAME poszukuje by zachęcać, a jury chwali i podziwia Harkena za te wysiłki.”

  Od 28 lat DAME Design Award skupia swoją uwagę na sztuce i nauce wzornictwa we wszystkich aspektach, od stylu, funkcjonalności i innowacyjności, przez łatwość realizacji, praktyczność, a nawet sposób pakowania. W skład panelu sędziowskiego wchodzą topowi konstruktorzy jachtów, wnętrz i wzornictwa przemysłowego plus eksperci spośród użytkowników.

  Harken Inc. jest wiodącym producentem topowego osprzętu jachtowego z centralą w Pewaukee, Wisconsin, USA. Firma Harken posiada zakłady produkcyjne w Stanach Zjednoczonych i we Włoszech. Sieć dystrybucyjna obejmuje 48 krajów, włączając oddziały w Australii, Francji, Nowej Zelandii, Polsce, Słowenii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych (Rhode Island, Kalifornia i Floryda). 

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK