Harken SnubbAir

  11/12/2018

  Początkowo zaprojektowany na potrzeby J/70, obecnie może służyć na każdym pokładzie.

  1300.pngPEWAUKEE, Wis. - Początkowo zaprojektowany do wykorzystania na pokładzie J/70, Harken SnubbAir wygląda jak mniejsza, bardziej wydajna wersja kabestanu, który zastępuje. Produkt ten ma jednak tak wiele potencjalnych zastosowań, że wychodzi poza definicję kabestanu.

  "SnubbAir może zastąpić kabestan. W innych zastosowaniach sprawdza się świetnie również jako leżący blok kabestanowy o dużej średnicy. SnubbAir dostarcza dużej mocy trzymania liny nawet bez użycia korby. Ma potencjał by stać się popularnym na dużych odkrytopokładowych jachtach regatowych lub innych jachtach sportowych, gdzie spinaker stanowi utrapienie. Jeśli potrzebujesz większej mocy trzymania, owiń szot wokół bębna SnubbAir dwukrotnie lub użyj korby z adapterem.” Mówi Greg Hartlmeier, inżynier projektu.

  "Klasyczne już kabestany Harkena B8A od dekad sprawdzają się na jachtach na całym świecie. Jednak wystarczy zejść do doku podczas imprezy J/70, by zobaczyć całą gamę twórczych sposobów, w jaki załogi próbują je osłonić. Zaczęliśmy myśleć, że zamiana kabestanów B8A w tej aplikacji mogłaby polepszyć wyniki załogi i oszczędzić siniaków trymerowi,” mówi Jim Andersen, kierownik sprzedaży Harken Inc. "Potrzebowali kabestanów, możliwości manewrowania liczebnością załogi i jednocześnie żeglowania na wysokim poziomie. To doprowadziło nas do stworzenia SnubbAir.”

  SnubbAir montowany jest na cztery gwintowane śruby, których rozmieszczenie dokładnie odwzorowuje szablon montażowy kabestanów B8A. Wymiana dwóch kabestanów na SnubbAir trwa nie więcej niż 10 minut. Uszczelki i nakrętki montażowe Nylok® zawarte są w zestawie.

  1300_with-handle-closeup.pngSnubbAir można zamówić wraz z adapterem korby, który pasuje do wszystkich standardowych korb kabestanowych. Waży mniej niż połowa wagi kabestanu B8A i jest od niego o 30%  niższy. Wyposażony jest w dwa rzędy łożysk kulkowych z Derlinu®, co zapewnia bardzo małe tarcie w czasie pracy.

  "Nazwaliśmy go SnubbAir ponieważ cechuje go nowoczesna lekkość i 'oldskulowy' sznyt kabestanu snub,” mówi Hartmeier. "Jest niski, ma bęben o dużej średnicy i duży wewnętrzny otwór, co sprawia, że wyglądem przypomina nasze kabestany z linii Grand Prix Air®.”

  Spełniając wymagania klasy J/70, SnubbAir zadebiutuje w kolejnych seriach jachtów produkcji J/Boats. Jako takie mogą służyć do legalnej modernizacji jachtów tej klasy i są już dostępne w regularnej sprzedaży.

  Delrin jest zastrzeżonym znakiem towarowym E. I. du Pont de Nemours i podmiotów zależnych.
  Nylok jest zastrzeżonym znakiem towarowym Nylok Corporation.

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK