Olaf-Harken-1.jpg

OLAF THEODORE HARKEN

21/10/2019

Urodzony 6 maja 1939 roku. Zmarł 21 października 2019

Miejsce urodzenia: Medan, Sumatra, Indonezja. Olaf zmarł w miejscu, w którym przeżył większość swojego dorosłego życia, w Pewaukee w Wisconsin.

Ze swoją żoną Ruth przeżył 47 lat. Miał trzy córki, cztery wnuczki i jednego wnuka.

Ceremonia pogrzebowa odbyła się 26 października w kościele luterańskim w Pewaukee, po czym w siedzibie głównej Harken Inc nastąpiło pożegnanie Olafa. Dla wszystkich przyjaciół, którzy nie mogli uczestniczyć w ceremoniach ze względu na odległość, kolejne spotkanie upamiętniające jego życie odbędzie się w listopadzie w Amsterdamie w czasie targów METS.

Olaf Harken i jego starszy brat Peter stworzyli biznes, któremu nadali swoje nazwisko i który dzięki ich ciężkiej pracy, znakomitej organizacji i czerpaniu z tego wszystkiego radości okazał się wielkim sukcesem.

Harken tworzy okucia żeglarskie, hydraulikę i systemy kabestanowe do jachtów wyczynowych i rekreacyjnych każdego typu i wielkości. Produkty Harken Industrial mają zastosowanie w przemyśle marynistycznym, architekturze, dostępie linowym i ratownictwie.

Bracia podjęli wiele wyzwań na przestrzeni lat i do tego samego zachęcają swoich pracowników.

W 2014 roku Olaf wraz ze swoim bratem zostali wprowadzeni do National Sailing Hall of Fame. Olaf wyjaśnił wówczas filozofię jaka stoi za ich wspólnym biznesem: "Próbując nowych rzeczy naszym zadaniem jest postawienie pytania: 'jeśli wszystko potoczy się źle, czy damy radę przeżyć?' A potem idziemy do baru, zapominamy o tym co właśnie powiedzieliśmy i próbujemy tak czy siak!”

Olaf i Peter bardzo szybko nauczyli się, że tym co napędza sukces firmy są ludzie, którzy za nią stoją.

"Peter i ja nie byliśmy zbyt bystrzy,” napisał Olaf w swojej autobiografii Fun Times in Boats, Blocks & Business, "ale wiedzieliśmy, że sukces łączy się bezpośrednio z zaufaniem, godnością z jaką traktujesz ludzi i może jeszcze z odrobiną humoru.”
Historia Harkena pełna jest zawirowań, zwrotów, sukcesów i wymyślania na nowo, ale przez to wszystko zawsze przebija cel: podważanie status quo i wysiłek podjęty by być na czele.

W dniu śmierci brata Peter Harken powiedział do zgromadzonych członków Harkena:

"Mój brat wykonał całą pracę, abym ja mógł czerpać z życia garściami.”

"W czasach gdy dopiero rozkręcaliśmy firmę Olaf był odpowiedzialny za pieniądze. To on utrzymywał nas w biznesie. Gdybym to ja odpowiadał za finanse mielibyśmy spore kłopoty!”

Bill Goggins, CEO Harkena, odczytał fragment autobiografii Olafa:

"Peter i ja od dawna wierzymy w słowo, które ma zastosowanie w niemal każdej sytuacji i decyzji do podjęcia. To słowo to uczciwość. Swoją pierwszą lekcję z uczciwości odebrałem krótko po rozkręceniu biznesu, gdy budowaliśmy pierwsze sześć jachtów dla Uniwersytetu stanowego w Ohio. Jak prawie każdy producent jachtów mieliśmy kilka tygodni opóźnienia. Kiedy nasz klient zadzwonił z pytaniem o termin dostawy, skłamałem. Powiedziałem, że w przeciągu tygodnia będziemy gotowi. Peter to usłyszał i był wściekły. Zmusił mnie, żebym do nich oddzwonił i powiedział, że się myliłem i że mamy duże opóźnienie w produkcji, więc nie będziemy gotowi z dostawą jeszcze przez kilka tygodni. Czułem się zawstydzony, ale wiele mnie to nauczyło. W tej jednej sprawie nie musiałem już kłamać w każdym kolejnym tygodniu. Jednorazowe przyjęcie ciosu jest lepsze niż budowanie kłamstwa na kłamstwie. To nie łatwe, bo klient z pewnością będzie zły lub zawiedziony, ale na tym problem się kończy.”

Bill Goggins powiedział również:

“Nie można było pomyśleć o lepszym weekendzie dla Olafa niż ten ostatni. W sobotni wieczór, przy owacjach na stojąco wypełnionej po brzegi sali, Pewaukee Yacht Club uhonorował Olafa nagrodą za osiągnięcia życiowe. Olaf wstał, wyszedł na środek i przyjął nagrodę z właściwym sobie wdziękiem i godnością. Ten wieczór rozświetlił jego taniec z Ruth. Niedziela była dniem spędzonym z rodziną. Wraz z Peterem wybrali się na długi słoneczny spacer. Umarł spokojnie podczas snu w otoczeniu tych, których kochał. Firma opłakuje jego stratę upamiętniając jednocześnie jego życie w pracy wykonywanej każdego dnia ku jasnej przyszłości.”

Olaf Harken urodził się w Indonezji na początku Drugiej Wojny Światowej. Jego ojciec był z pochodzenia Holendrem, a matka Szwedką. W 1941 roku nastąpił atak Japonii na Indonezję. Wśród trwających walk i nocnych nalotów bombowych, Peter, Olaf i ich matka Ulla zdołali przedostać się na Borneo. Ich ojciec Joe przyłączył się do małej holenderskiej armii i pomagał w walce z Japończykami do czasu aż został pojmany. Joe spędził w więzieniu pięć lat skąd został uwolniony dopiero, gdy wojna dobiegła końca. W tym czasie chłopcy z matką początkowo mieszkali na Borneo skąd przez oddział wojskowy zostali wysłani na rok do Nowej Zelandii, następnie do Australii na kolejny rok, aż wreszcie w 1944 roku trafili do San Francisco, gdzie w cudowny sposób, w 1946 roku, zostali ponownie połączeni z ojcem.

Po technicznych studiach w Georgia, Olaf Harken podjął pracę inżyniera w Nowym Yorku. Jednak w 1967 roku powrócił do Wisconsin by pomóc Peterowi otworzyć produkcję łodzi dla studentów. "Nigdy się nie dowiem dlaczego podjąłem taką decyzję,” powiedział Olaf.

W biurze stały prowizoryczne biurka zbudowane z drzwi ułożonych na kozłach, stara maszyna do pisania, telefon i szafka na dokumenty. Plastikowa zasłona oddzielała biuro od pomieszczenia produkcyjnego. Działania marketingowe sprowadzały się do wspólnych z Peterem nocnych jazd i tworzenia przez Olafa ulotek pisanych na tylnym siedzeniu starego Chevroleta. Pierwszego roku zarobili w sumie 3,800 UDSD.

Bracia nie byli dokładnie pewni kiedy nastąpiła zamiana, ale Olaf, z wykształcenia inżynier,  zajął się biznesową stroną Harken Inc, a Peter, ekonomista, zajął się projektowaniem i produkcją. "Peter projektował bloki i wiedział więcej o produkcji niż ja,” powiedział Olaf. "Olaf był bardziej cierpliwy, lepszy w biznesie niż ja,” dodał Peter. "Każdy z nas był lepszy w tym co studiował ten drugi. Nie rozgłaszaliśmy tego sądząc, że ludzie mogą nie chcieć bloków zaprojektowanych przez ekonomistę.” 

  • United States
  • Australia
  • France
  • Italia
  • New Zealand
  • Polska
  • Sverige
  • UK