Talia grota 4:1 dla Hobie Wave 13

  hsb411

  Talia grota 4:1 łączy bloczek Carbo Ratchet 40 mm ze wzmocnionym bloczkiem wiolinowym Carbo

   

  Harken opracował nową talię 4:1 przeznaczoną dla lekkich łódek i katamaranów plażowych takich jak Hobie Wave 13 wykorzystującą podwójny bloczek kabestanowy Carbo Rachet 40 mm z przełącznikiem. Połączyliśmy zalety niskiego, podwójnego bloczka równoległego z lekkim, wzmocnionym bloczkiem wiolinowym Carbo.

  Wyzwanie polegało na zaprojektowaniu „zrównoważonej” tali o minimalnych oporach. Równowagę i minimalne tarcie uzyskuje się, gdy lina wychodzi z ostatniego krążka talii w osi bloczka i ustawiona jest w linii z linami talii idącymi w górę i w dół między bloczkami. Wydajność talii można dodatkowo zwiększyć stosując taperowany szot grota, który spowoduje, że odległości pomiędzy poszczególnymi linami w talii będą większe.

  Talia Hobie Wave wykorzystuje podwójny bloczek równoległy Carbo Ratchet 40 mm HSB411, (dwie rolki zamocowane na jednej osi) przy bomie, oraz podwójny bloczek wiolinowy Carbo 40 mm 2657(jedna rolka nad drugą) z przelotką Micro ze stali nierdzewnej 281 (zamocowaną między knagą a mocowaniami ramienia knagi), służącą do zamocowania końcówki szota grota.

  Dzięki podwójnemu bloczkowi równoległemu Carbo Ratchet przy bomie, zamiast bloczka wiolinowego oraz zastosowaniu bloczka wiolinowego z uchwytem na szynie talii grota, wysokość bloczków w talii zredukowana została o 1,5 cala (38 mm). Dzięki temu możliwe jest zwiększenie nachylenia masztu, co przekłada się na większą wydajność w kursach na wiatr.

  Takie rozwiązanie stało się legalne w momencie, gdy International Wave Class Association zrezygnowało z przepisu dotyczącego minimalnej wysokości bloczków talii grota. Utytułowany żeglarz w klasie Hobie Wave John Williams skomentował: „Uszczęśliwiliście wielu z nas. Bloczek HSB411 pozwala mocniej pochylić maszt a jednocześnie uwolnić się od większych, dłuższych bloczków wiolinowych. Upiekliście dwie pieczenie na jednym bloczku!”.

  Strona Hobie: http://www.hobiecat.com

 • United States
 • Australia
 • France
 • Italia
 • New Zealand
 • Polska
 • Sverige
 • UK